Żaluzje fotowoltaiczne pojawiły się na elewacji galerii w Oławie

Żaluzje fotowoltaiczne pojawiły się na elewacji galerii w Oławie
ML System

Na elewacji galerii handlowej w Oławie na Dolnym Śląsku pojawiła się instalacja złożona z fotowoltaicznych żaluzji. Wykonawca ML System pierwszą tego typu instalację wykonał już 9 lat temu. Projekt w Oławie został zrealizowany dla lokalnej firmy Promet-Plast, która jest liderem Energetycznego Klastra Oławskiego EKO i która ma już na koncie inwestycje związane z budową elektrowni wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy magazynów energii.

ML System zakończył montaż żaluzji fotowoltaicznych na fasadzie Galerii Oławskiej. W ramach kontraktu wartego blisko 10 mln zł netto, uwzględniającego także m.in. instalację fasad wentylowanych oraz świetlików na obiektach zlokalizowanych w Oławie, spółka zamontowała do tej pory żaluzje fotowoltaiczne o łącznej powierzchnia 254 m2.

Żaluzje mają zapobiegać przegrzewaniu się przestrzeni oszklonych, a także dają możliwość regulacji zacienienia. Ich najistotniejszą funkcją jest jednak produkcja energii odnawialnej, która poprawi bilans energetyczny budynku.

REKLAMA

Wartość kontraktu, który pozyskał ML System, wynosi 9,98 mln zł netto. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. 

Jak informuje Dawid Cycoń, prezes ML System, przy realizacji tego projektu kierowana przez niego firma współpracowała z koncernem Saint-Gobain. 

– Zastosowane przez nas rozwiązania stanowią połączenie nowoczesnej architektury w postaci m.in. granatowej fasady z technologią produkcji energii. W ten sposób wychodzimy naprzeciw współczesnym wymaganiom konstrukcyjnym nastawionym na ekologię oraz efektywność energetyczną – informuje Dawid Cycoń.

– Oferujemy nie tylko rozwiązania dedykowane budynkom, ale także obiektom typu smart city w postaci np. carportów. Oczekujemy, że popularność tego typu rozwiązań z uwagi na coraz wyższe ceny energii będzie systematycznie rosnąć. Jesteśmy gotowi na wzrost popytu, dysponujemy pełnym certyfikowanym, gotowym systemem, bazującym na sprawdzonej technologii, znanym i cenionym przez rynek – dodaje prezes ML System.

REKLAMA

Dla ML System jest to już kolejna realizacja polegająca na montażu fotowoltaicznych żaluzji. Pierwsze tego rodzaju instalacje podkarpacka firma wykonała już w 2012 roku w Mielcu (65 m2), a następnie w 2014 roku na obiektach WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej (1000 m2) oraz lotniska w podrzeszowskiej Jasionce (780 m2).

Jak na razie największą instalację złożoną z fotowoltaicznych żaluzji ML System zrealizował na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powierzchnia wykonanej tam instalacji wynosi 1250 m2.

ML System to lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).

W pierwszym kwartale 2021 roku spółka wypracowała 26,3 mln zł przychodów wobec 19,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mimo wyższej sprzedaży spółka kierowana przez Dawida Cyconia zanotowała stratę netto wynoszącą 0,5 mln zł, podczas gdy przed rokiem była na plusie, osiągając wynik netto rzędu 1,4 mln zł.

– W pierwszym kwartale rozpoczęliśmy relokację linii produkcyjnych pomiędzy naszymi halami celem optymalnego ich dostosowania do wdrożenia produkcji Quantum Glass. Ma to służyć zwiększeniu efektywności działalności w kolejnych kwartałach, w szczególności po spodziewanym uruchomieniu linii Quantum Glass, jednakże w I kwartale br. wymusiło to konieczność chwilowej koncentracji produkcji w obszarach innych niż BIPV, co niekorzystnie wpłynęło na rentowność minionego kwartału. Większy niż zwykle udział przychodów z klasycznej fotowoltaiki wpłynął na obniżenie uzyskiwanych łącznych marż – tłumaczył Dawid Cycoń.

W 2020 roku ML System wypracował 127,27 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 22,14 mln zł wyniku EBITDA. Oznaczało to wzrost w porównaniu do wyników z 2019 roku odpowiednio o 36,3 proc. oraz 57,9 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.