Od 200 do 400 zł miesięcznie więcej w kieszeni prosumentów

Od 200 do 400 zł miesięcznie więcej w kieszeni prosumentów
Oferteo

Około 70 proc. inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl. Koszt uruchomienia instalacji wynosi przeciętnie ponad 30 tys. zł, ale 3/4 uczestników badania obniżyło go dzięki dostępnym dotacjom i ulgom.

Z badania na temat użytkowania domowej fotowoltaiki w Polsce, które zostało przeprowadzone w ubiegłym miesiącu na zlecenie serwisu Oferteo.pl, wynika, że średni koszt instalacji poniesiony przez inwestorów wynosił 29 tys. złotych. Kwota ta mieści się w zakresie wskazanym przez wykonawców ankietowanych na początku tego roku (32–39 tys. zł), z zaznaczeniem, że należy do niej doliczyć jeszcze środki pochodzące z dotacji.

Okazuje się, że cały proces instalacji paneli fotowoltaicznych, choć niepozbawiony trudności, przynosi jednak stosunkowo szybko odczuwalne oszczędności.

REKLAMA

Oferteo.pl wnioskuje na podstawie przeprowadzonego badania, że mimo znaczących kosztów uruchomienia, dla 74 proc. inwestorów instalacja fotowoltaiczna to krok w stronę oszczędności. Żaden powód nie był wskazywany przez respondentów częściej. 

Czy oczekiwania dotyczące oszczędności na rachunkach za energię znajdują potwierdzenie po uruchomieniu instalacji PV? Spośród ankietowanych przez Oferteo.pl, aż 70 proc. przyznało, że zauważa już pierwsze korzyści wynikające z produkowania energii.

REKLAMA

W przypadku blisko połowy z nich (47 proc.) było to do 200 zł miesięcznie, 44 proc. oszczędzało między 200 a 400 zł, a w przypadku 9 proc. w kieszeni zostaje nawet więcej.

Obecnie kluczowym programem mogącym obniżyć koszty inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną pozostaje Mój Prąd. W ramach trwającej 3. edycji programu można pozyskać na ten cel dotację w wysokości 3 tys. zł. Dodatkowa możliwość obniżenia kosztu to skorzystanie z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, która również obejmuje koszty związane z montażem domowej instalacji PV.

W ciągu ostatniego roku aż 74 proc. uczestników badania skorzystało z którejś z dostępnych form dotacji, natomiast 77 proc. badanych odliczyło zakup paneli od podatku.

Z odpowiedzi uzyskanych w najnowszym badaniu wynika, że osoby instalujące panele w ciągu ostatniego roku napotkały więcej trudności formalnych z dotacjami niż ci, który robili to rok wcześniej. Z 15 proc. do 20 proc. wzrósł odsetek osób, które wskazały pozyskanie dofinansowania jako jedną z największych trudności w całym procesie inwestycyjnym.

Dane przedstawione przez Oferteo.pl pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 499 osób.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.