Francja wprowadzi taryfy gwarantowane dla dachowej fotowoltaiki

Francja wprowadzi taryfy gwarantowane dla dachowej fotowoltaiki
EDF

Francja nie rezygnuje ze wspierania inwestorów systemem taryfy gwarantowanej. Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Paryż nowy program wsparcia w postaci mechanizmu feed-in tariffs dla właścicieli dachowych instalacji fotowoltaicznych.

Kilka tygodni temu Komisja Europejska poinformowała o uznaniu zgodności z unijnymi zasadami pomocy publicznej zgłoszonego przez rząd Francji programu wsparcia inwestycji w energetyce odnawialnej, którego budżet wynosi aż 30,5 mld euro.

Tak ogromna kwota ma zostać rozdzielona w aukcjach, które zostaną przeprowadzone w latach 2021-2026.

REKLAMA

Wsparciem w tych aukcjach mają zostać objęte inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy szacowanej aż na 34 GW.

W szczególności wsparcie zostanie przeznaczone dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych na gruncie i budynkach, projektów fotowoltaicznych uznanych za innowacyjne, lądowych farm wiatrowych oraz hydroelektrowni.

Przewidziano także aukcje dla instalacji produkujących energię na potrzeby własne wytwórców, a także aukcje neutralne technologicznie.

Zwycięzcy aukcji uzyskają wsparcie w postaci gwarantowanej premii ponad ceny energii uzyskane na rynku. Premie będą wypłacane w okresie 20 lat, licząc od momentu przyłączenia danej instalacji do sieci.

Teraz Bruksela zatwierdziła inny program wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, który został zgłoszony przez rząd Francji.


 

Tym razem chodzi o mechanizm taryfy gwarantowanej (Feed-in Tariff, FiT), z którego będą mogli skorzystać inwestorzy uruchamiający dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy wynoszącej maksymalnie 500 kW.

REKLAMA

Inwestorzy, którzy skorzystają z nowego systemu wsparcia, będą mogli otrzymać stałą stawkę za energię wprowadzaną do sieci w okresie aż 20 lat.

Wysokość taryfy będzie zależeć od wielkości instalacji, przy czym właściciele najmniejszych instalacji powinni dostać najwyższe stawki.

Program będzie dostępny dla inwestorów uruchamiających produkcję energii z dachowej fotowoltaiki do 2026 r. Będą mogli oni zagospodarować przeznaczone na ten cel środki w łącznej wysokości 5,7 mld euro.

Komisja Europejska podaje, że tyle powinno wystarczyć do uruchomienia elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,7 GW.

Całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostały uruchomione we Francji do końca 2020 roku, wyniosła 10,9 GW. W tym wyłącznie w ubiegłym roku przyłączono do sieci ok. 0,97 GW nowych systemów PV.

W ubiegłym roku francuskie elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci w sumie 12,9 TWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji na poziomie 11,6 TWh odnotowanej rok wcześniej.

Dotychczas z systemu taryfy gwarantowanej we Francji mogli korzystać właściciele mniejszych instalacji fotowoltaicznych, przy czym w tym roku taryfa FiT dla nowych systemów PV znowu została obniżona. Więcej o stawkach za energię, które im przysługują, w artykule: Francja zredukowała taryfy za energię z fotowoltaiki.

Inwestorzy planujący budowę większych elektrowni fotowoltaicznych we Francji muszą natomiast konkurować o wsparcie w postaci gwarantowanej na 20 lat stawki za energię w ramach aukcji. Więcej o stawkach osiąganych we francuskich aukcjach dla PV w artykule: Francuzi podali ceny za energię z dachowej fotowoltaiki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.