Blisko przejęcia czołowego producenta modułów PV

Blisko przejęcia czołowego producenta modułów PV
REC Group

Indyjski konglomerat Reliance Industries chce przejąć producenta modułów fotowoltaicznych REC Group. Transakcja może osiągnąć wartość nawet 1,2 mld USD. Byłoby to kolejne przejęcie producenta modułów wywodzącego się z Norwegii.

Jak donosi PV Tech, Indyjski konglomerat Reliance Industries Limited jest bliski przejęcia producenta modułów fotowoltaicznych REC Group. Transakcja może osiągnąć wartość od 1 do 1,2 mld dolarów, przy czym niemal połowa tej kwoty ma zostać sfinansowana za pośrednictwem bankowych pożyczek.

REC Group działa na rynku fotowoltaicznym już od 1996 roku. Do roku 2010 REC był zaliczany do czołówki największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Później jednak jego kondycja finansowa zaczęła się pogarszać. W 2010 r. zamknął produkcję paneli fotowoltaicznych w Szwecji, a następnie w Norwegii. W tym czasie REC działał już w Singapurze, gdzie od roku 2008 produkuje wafle krzemowe, ogniwa i moduły fotowoltaiczne. 

REKLAMA

Jeśli Reliance Industries sfinalizuje zakup REC Group, będzie to już drugie przejęcie tej firmy. Po raz pierwszy REC Group został przejęty w 2015 roku przez Bluestar Elkem Investment – spółkę należącą do chińskiego funduszu inwestycyjnego China National Bluestar Group.

Za przejęcie producenta paneli fotowoltaicznych zaliczanego do grupy Tier-1 Chińczycy zapłacili sześć lat temu 584,2 mln USD.

Obecnie REC Group zatrudnia 2 tys. osób i może pochwalić się roczną produkcją paneli fotowoltaicznych na poziomie 1,8 GW, oferując moduły wykonane na bazie m.in. wysokowydajnych ogniw heterojunction (HJT) czy TOPCon. 

Reliance Industries Limited jest indyjskim konglomeratem z siedzibą w Bombaju w Indiach, działającym od energetyki przez branżę tekstylną a skończywszy na środkach masowego przekazu. Doniesienia o przejęciu producenta modułów fotowoltaicznych wpisują się w plan indyjskiej firmy dotyczący ekspansji w obszarze czystych technologii. 

REKLAMA

Koncern z Indii planuje m.in. uruchomić kosztem ponad 10 mld USD fabrykę modułów w Indiach. Co więcej, ma w planach także budowę zakładu, w którym chce wytwarzać magazyny energii, elektrolizery i ogniwa paliwowe. Ostatnio Reliance Industries zainwestował w amerykański start-up Ambri, który uruchomi produkcję baterii mających charakteryzować się ograniczoną ilością procesów, czego skutkiem ma być niższy koszt w porównaniu do obecnie produkowanych baterii litowo-jonowych.

Odpowiedni poziom technologiczny w ekspansji na rynku fotowoltaicznym indyjskiemu koncernowi może natomiast zapewnić przejęcie REC Group.

W ostatnich latach REC Group wprowadzał moduły, które wyznaczały standardy na rynku PV. W ubiegłym roku wprowadzono moduł z serii Alpha o mocy 380 W, który zdobył główną nagrodę w konkursie Intersolar Award 2020 w kategorii Photovoltaics. Moduł wyróżnia się gęstością mocy na poziomie 217 W/m2 oraz niską wartością współczynnika temperaturowego na poziomie -0,26 proc./ st. C. Został wykonany w technologii heterozłączy (HJT) polegającej na połączeniu krzemu monokrystalicznego typu N z krzemem amorficznym, co ma przekładać się na większą efektywność w warunkach gorszego nasłonecznienia.

W tym roku odbyła się premiera nowego modułu REC, stanowiącego kontynuację serii Alpha, o nazwie REC Alpha Pure. Najmocniejszy moduł z tej serii charakteryzuje się mocą 405 W oraz osiąga gęstość mocy 219 W/m2, a dodatkowo, co szczególnie podkreśla producent, jest w 100 proc. wolny od ołowiu. 

REC postanowił również odświeżyć poprzednie serie swoich produktów i tak w tym roku swoją premierę miał moduł TwinPeak4 o mocy maksymalnej 375 W oraz moduł N-Peak2, do wykonania którego zastosowano wysokowydajną technologię ogniw TOPCon, o której mówi się, że ma szansę zostać następcą powszechnie stosowanej technologii PERC. TOPCon ma zapewnić całkowitą pasywację tylnej strony ogniwa, przekładając się na jeszcze efektywniejsze wychwytywanie elektronów oraz większą stabilizację wydajności w całym okresie eksploatacji.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.