PFR i Pekao sfinansują inwestycje w fotowoltaikę poza systemem wsparcia

PFR i Pekao sfinansują inwestycje w fotowoltaikę poza systemem wsparcia
Bartłomiej Pawlak / Polski Fundusz Rozwoju

Obie instytucje doszły do wniosku, że obecne warunki na rynku energetycznym pozwalają już finansować elektrownie fotowoltaiczne realizowane bez publicznych gwarancji sprzedaży energii. Efektem jest ogłoszony wczoraj program, który ma wspierać inwestycje realizowane poza systemem aukcyjnym, dla których podstawą mają być umowy z odbiorcami korporacyjnymi tzw. Corporate Power Purchase Agreements (CPPA). Cel to zapewnienie dostępu do taniej i czystej energii krajowemu biznesowi. Nikt w Polsce jeszcze tego nie robi. Jesteśmy po to, aby otwierać drzwi. System aukcyjny będzie się toczył, a my mówimy: jest jeszcze jedna możliwość mówił wczoraj podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Dwa lata temu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Polski Fundusz Rozwoju ogłosił pierwszy program finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii o nazwie PFR Green Hub.

W ostatnich latach w obszarze energetyki odnawialnej Polski Fundusz Rozwoju skupiał się na wspieraniu działalności rynku biogazowni rolniczych, angażując się w finansowanie kilkunastu tego rodzaju obiektów. PFR współpracuje w tym zakresie z Polską Grupą Biogazową, która opiera swoje inwestycje na gwarancjach sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Obecnie Polski Fundusz Rozwoju jest współwłaścicielem 11 biogazowni, do końca roku ma zaangażować się w sumie w 15 tego rodzaju inwestycji, a docelowo Fundusz chce zainwestować w 50 biogazowni.

Oprócz biogazu PFR zaangażował się dotąd w obszarze energetyki m.in. w technologie termicznego przetwarzania odpadów, inwestując w instalację ITPO w Olsztynie, która ma być największym w Polsce projektem realizowanym na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Teraz PFR wychodzi z ofertą finansowania do innego segmentu inwestycji w odnawialne źródła energii, realizowanych tym razem poza systemem wsparcia.

Podczas odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego przedstawiciele PFR ogłosili nowy program finansowania inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, dla których podstawą do uzyskania kredytów nie będą gwarancje rozliczeń energii uzyskane w systemie aukcyjnym.


Na zaangażowanie się w nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju zdecydował się bank Pekao. Obie instytucje wdrożą program finansowania projektów OZE realizowanych bez rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy na pilotaż 300 mln zł, które połączone z kapitałem inwestycyjnym i finansowaniem bankowym, mają umożliwić realizację 500 MW nowych instalacji fotowoltaicznych, w których modele biznesowe bazują na rynkowych cenach energii.

REKLAMA

Oferta ma zostać skierowana m.in. do deweloperów, którzy po przygotowaniu dokumentacji projektu zamiast jego sprzedaży dzięki wsparciu PFR będą mogli stać się właścicielem sfinalizowanej inwestycji.

Z nową propozycją PFR chce wyjść także do inwestorów, którzy realizując w Polsce swoje przedsięwzięcia, będą mogli zwrócić się do Funduszu, aby zapewnić dla nich czystą energię.

Partnerem Funduszu w tym programie mają być także samorządy, które wykorzystają swoje tereny do inwestycji w OZE.

– Wierzymy, że te projekty utrzymają się na rynku przez 10-15 lat, ponieważ nic nie wskazuje na to, aby ceny energii miały spadać. Raczej obserwujemy trend odwrotny. OZE w ten trend świetnie się wpisuje – mówił wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, zaznaczając, że podstawą do podjęcia współpracy mogą być bilateralne kontrakty typu CPPA zawierane jedynie na 2-4 lata.

Fundusz chce finansować swoimi pożyczkami lub kapitałem lukę inwestycyjną wynikającą z oczekiwań banku co do udziału własnego inwestora i jego możliwości kapitałowych. Mając wsparcie PFR, inwestor będzie mógł zgłosić się po kredyt do Pekao.

Wiceprezes Pekao Magdalena Zmitrowicz podkreślała wczoraj w Karpaczu, że współpraca z PFR wpisuje się w nową strategię banku, która zakłada finansowanie transformacji energetyki.

– Współpraca PFR i Peako przy realizacji projektów OZE ułatwia finansowanie inwestycji w fotowoltaikę przedsiębiorcom z niższym zaangażowaniem kapitałowym, których przychody bazują na ryzyku rynkowym – tłumaczyła Magdalena Zmitrowicz.

Jak podkreślała wiceprezes Pekao, nowością w tym programie jest finansowanie przedsięwzięć, których realizacja wiąże się z ryzykiem rynkowym i kształtowaniem się cen energii w przyszłości – w przeciwieństwie do finansowanych wcześniej inwestycji w OZE, które mają 15-letnie gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.