ML System zwiększa sprzedaż, ale zmniejsza zysk

ML System zwiększa sprzedaż, ale zmniejsza zysk
ML System

ML System w pierwszym półroczu 2021 r. wypracował wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do przychodów z analogicznego okresu 2020 roku o 26,2 proc. Mimo to spółce notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych nie udało się wypracować większego zysku niż osiągnięty przed rokiem.

W pierwszej połowie 2021 r. krajowy lider w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami wypracował 72,4 mln zł przychodów w stosunku do przychodów na poziomie 57,8 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie zeszłego roku.

Mimo wyższych przychodów spółce nie udało się poprawić wyniki jeśli chodzi o zysk netto, który wyniósł 3,2 mln zł względem zysku wypracowanego w pierwszym półroczu zeszłego roku na poziomie 8,08 mln zł.

REKLAMA

Wyłącznie w pierwszym kwartale 2021 roku ML System wypracował 26,3 mln zł przychodów wobec 19,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mimo wyższej sprzedaży spółka kierowana przez Dawida Cyconia zanotowała stratę netto wynoszącą 0,5 mln zł, podczas gdy przed rokiem była na plusie, osiągając wynik netto rzędu 1,4 mln zł.

W całym 2020 roku ML System wypracował 127,27 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 22,14 mln zł wyniku EBITDA. Oznaczało to wzrost w porównaniu do wyników z 2019 roku odpowiednio o 36,3 proc. oraz 57,9 proc.

Jak tłumaczy spółka, na spadek zysku netto za pierwszą połowę 2021 r. względem wyniki zeszłorocznego wpłynęła realokacja zasobów wytwórczych w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV), realizowana głównie w pierwszym kwartale br., ukierunkowana na optymalne ich dostosowanie do wdrożenia produkcji QG oraz wzrost kosztów materiałów (w tym głównie stali i aluminium), usług obcych i wynagrodzeń.

– Inwestujemy w rozwój zasobów ludzkich z myślą o uruchomieniu kolejnych linii produkcyjnych. Realokacja zasobów wytwórczych zakończyła się pomyślnie, dzięki czemu aktualnie na bieżąco odpowiadamy na zgłaszany popyt. W samym II kwartale 2021 r. wartość sprzedaży zagranicznej wyniosła 2,3 mln zł wobec 0,3 mln zł w I kwartale. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach wartość eksportu będzie rosła – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

W komentarzu na temat wyników za pierwszą połowę 2021 roku ML System podkreśla wzrost wartości portfela zamówień. Spółka obserwuje zwłaszcza rosnący popyt na asortyment fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) oraz tradycyjnej fotowoltaiki wśród klientów z sektora MŚP. Dostrzega także duży potencjał wzrostu w inwestycjach infrastrukturalnych dotyczących modernizacji transportu pasażerskiego (m.in. dworce kolejowe i autobusowe), gdzie istotnym elementem obiektów jest wykorzystanie technologii BIPV.

– Przed nami kluczowy moment w historii firmy, jakim będzie uruchomienie w bieżącym roku masowej produkcji w ramach innowacyjnej linii Quantum Glass (QG). Inwestycja ma dla nas charakter strategiczny, biorąc pod uwagę m.in. jej skalę i oczekiwane efekty, dlatego na początku roku konieczne było dostosowanie zasobów i procesów wewnętrznych do efektywnego wdrożenia produkcji w tym zakresie. Miało to wpływ na osiąganą rentowność w I, a częściowo również w II kwartale bieżącego roku – tłumaczy prezes ML System.

– Kluczowe procesy związane ze startem projektu QG już za nami, dodatkowo trzeci, a szczególnie czwarty kwartał są w naszej branży sezonowo najlepsze, dlatego z optymizmem patrzymy na kolejne miesiące – dodaje Dawid Cycoń.

ML System obserwuje wzrost popytu na asortyment BIPV oraz PV wśród kontrahentów z sektora MŚP. Spółka dostrzega także duży potencjał wzrostu w inwestycjach infrastrukturalnych dotyczących modernizacji transportu pasażerskiego (m.in. dworce kolejowe i autobusowe). Firma zaangażowana jest m.in. w modernizację Dworca Zachodniego w ramach kontraktu o wartości 27 mln zł, gdzie zainstalowane zostaną moduły BIPV o łącznej powierzchni 12 tys. mkw. To kolejna realizacja tego typu, po Dworcu Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, Dworcu Autobusowym w Sanoku czy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.

W trakcie realizacji jest także kontrakt w zakresie dostawy kompleksowych rozwiązań BIPV na potrzeby budowanego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego oraz dostawa modułów BIPV dla dworca Sierndorf zlokalizowanego w północnej Austrii. Inwestorem są Austriackie Koleje Państwowe (Österreichische Bundesbahnen), które jako nowy standard wprowadzają wykorzystanie technologii BIPV w obiektach infrastruktury pasażerskiej.

– Rosnące ceny energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych, a także polityka Unii Europejskiej nastawiona na promowanie efektywności energetycznej budynków i zwiększanie udziału energii odnawialnej w obiektach, sprzyjać będą inwestycjom prywatnym i publicznym w BIPV oraz w klasyczną fotowoltaikę – podsumowuje Dawid Cycoń.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.