Chińczycy porozumieli się ws. nowego standardu panelu fotowoltaicznego

Chińczycy porozumieli się ws. nowego standardu panelu fotowoltaicznego
Longi Solar

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych dzielą się obecnie na tych, którzy stawiają na moduły z ogniwami o długości boku 182 mm i tych, według których najlepszym rozwiązaniem są jeszcze większe ogniwa o boku 210 mm. Teraz ci pierwsi porozumieli się co do podstawowych standardów, które mają spełniać moduły bazujące na ogniwach 182 mm.

Zastosowanie większych ogniw jest jednym ze sposobów obniżania kosztów inwestycji w fotowoltaikę. Czołówka największych producentów paneli fotowoltaicznych – Longi Solar, JA Solar oraz Jinko Solar – zapewnia, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w panelach ogniw o długości boku 182 mm, podczas gdy wcześniej standardem były ogniwa o długości boku 158 mm czy 166 mm.

Z badań przeprowadzonych przez zwolenników ogniw 182 mm ma wynikać, że moduły bazujące na takich ogniwach mają być najefektywniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o logistykę czy CAPEX inwestycji, redukując go dzięki ograniczeniu kosztów związanych z komponentami instalacji po stronie tzw. Balance of System.  

REKLAMA

Innego zdania są producenci, którzy zapewniają, że najefektywniejszym rozwiązaniem będą większe moduły bazujące na ogniwach o długości boku 210 mm. Liderem tej grupy jest Trina Solar.

Jednak Longi Solar, JA Solar i JinkoSolar zapewniają o przewadze ogniw 182 mm nad ogniwami 210 mm, twierdząc, że zastosowanie tych pierwszych pozwoli osiągnąć najlepsze rozmiary oraz optymalną wagę paneli fotowoltaicznych, która według nich ma wynosić 33,3 kg.
Dotychczas wprowadzane przez te firmy moduły bazujące na standardzie ogniwa 182 mm różniły się jednak podstawowymi parametrami, co sprawiało problemy producentom systemów montażowych i instalatorom.  

REKLAMA

Teraz wspomniane firmy wydały oświadczenie, w którym poinformowały o wypracowaniu wspólnych standardów, jeśli chodzi m.in. o rozmiary modułów bazujących na ogniwach 182 mm czy sposobie ich montażu.

Określono między innymi, że rozmiar modułów bazujących na 54 ogniwach 182 mm powinien wynosić 1722 x 1134 mm, natomiast rozmiary większych modułów bazujących na 78 ogniwach mają sięgać 2465 x 1134 mm.

Jak podkreślono, zapewnienie wspólnych parametrów dla modułów powinno przełożyć się na spadek kosztów produkcji systemów montażowych oraz łatwiejszy i szybszy montaż.

Longi Solar, JA Solar i JinkoSolar oceniają, że na koniec tego roku potencjał produkcji ogniw 182 mm osiągnie około 100 GW.

Według firmy InfoLink zajmującej się badaniami rynku fotowoltaicznego, w pierwszej połowie 2021 roku udział formatów ogniw 182 mm i 210 mm w ogólnej sprzedaży trzech największych producentów ogniw miał wzrosnąć do 38 proc.

InfoLink ocenił, że ten trend będzie się nasilał, co zmusi producentów ogniw do wycofywania linii, na których nadal wytwarzane są ogniwa o długości boku 158 mm czy 166 mm.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.