Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE z poprawką dotyczącą KOWR

Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE z poprawką dotyczącą KOWR
Senat RP

Senatorowie wczoraj jednomyślnie zagłosowali za przyjęciem kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wprowadzono jednak kilka poprawek, którymi zajmie się teraz Sejm. Najważniejsza dotyczy przegłosowanego wcześniej przez posłów przepisu umożliwiającego przekazywanie bez przetargu gruntów zarządzanych przez KOWR wyłącznie państwowym firmom energetycznym.

Nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą w tym tygodniu zajęli się senatorowie, została uchwalona przez Sejm 12 sierpnia br.

Nowelizacja wprowadza szereg ułatwień w zakresie inwestycji w OZE. W tym zwiększono z 0,5 MW do 1 MW maksymalną moc instalacji, dla których nie trzeba będzie występować do Urzędu Regulacji Energetyki o koncesję na sprzedaż energii.

REKLAMA

Do ustawy o OZE zostanie ponadto wprowadzone zwolnienie z konieczności uwzględniania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego źródeł odnawialnych o mocy do 0,5 MW (wcześniej obowiązywała granica 0,1 MW). W przypadku gruntowych elektrowni fotowoltaicznych realizowanych na gruntach klasy piątej i szóstej, a także na nieużytkach ten próg zostanie podniesiony do 1 MW. Co więcej, przewidziano zwolnienie dla wszystkich dachowych elektrowni PV bez względu na ich moc.

Nowelizacja zakłada ponadto wydłużenie do 2027 r. możliwości organizacji aukcji. Ministerstwo Klimatu ma określić w rozporządzeniu ilość i wartość energii, którą będzie można sprzedać w aukcjach w najbliższych latach – podczas gdy dotychczas te parametry były podawane tylko na kolejny rok kalendarzowy.


W zakresie systemu aukcyjnego przyjęto regulacje, zgodnie z którymi rozliczenia ujemnego lub dodatniego salda dokonywane będą nie w cyklach 15 lat, ale 3 lat – jak zapewniał w Sejmie wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds OZE, Ireneusz Zyska, będzie to z korzyścią dla inwestorów, ponieważ nie będą musieli akumulować środków na rozliczenia.

REKLAMA

Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE wydłuży także okresy obowiązywania wsparcia do połowy 2045 r., ale nie dłużej niż 15 lat od momentu uruchomienia danej instalacji: w prosumenckim systemie opustów, mechanizmie sprzedaży nadwyżek energii z mikroinstalacji należących do przedsiębiorców, a także w systemach aukcyjnym oraz FiT/FiP.  

Nowelizacja ustawy o OZE w wersji uchwalonej przez Sejm zawiera też problematyczny zapis umożliwiający dzierżawę pod inwestycje fotowoltaiczne ziemi z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w trybie bezprzetargowym wyłącznie państwowym spółkom energetycznym.

Obiekcje dotyczące tego przepisu zgłosiła m.in. Konfederacja Lewiatan. Więcej na ten temat w artykule: Lewiatan: Nowy przepis w ustawie o OZE dyskryminuje prywatne firmy

Na przepis dotyczący KOWR nie zgodzili się wczoraj senatorowie. Wrowadzono też klika drobniejszych poprawek, którymi teraz zajmą się posłowie.

Do odrzucenia poprawek wniesionych przez Senat w Sejmie potrzebna będzie bezwzględna większość głosów. Później nowelizacja ustawy o OZE z 12 sierpnia 2021 r. zostanie skierowana do Kancelarii Prezydenta RP.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.