Potentat wchodzi na polski rynek fotowoltaiczny

Potentat wchodzi na polski rynek fotowoltaiczny
Lightsource BP

Należący do koncernu paliwowego BP deweloper elektrowni fotowoltaicznych Lightsource BP w ciągu kilku lat chce zbudować w Polsce portfel farm fotowoltaicznych o mocy 2 GW.

Wchodząc na rynek fotowoltaiczny, BP kilka lat temu przejął 43 proc. udziałów wywodzącego się z Wielkiej Brytanii dewelopera za 200 mln dolarów. Obecnie koncern paliwowy posiada 50 proc. udziałów w Lightsource BP.

Jak przekazał w rozmowie z agencją informacyjną ISBnews Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce, Lightsource BP szykuje się do inwestycji na polskim rynku fotowoltaicznym poprzez przejęcia projektów fotowoltaicznych. Budowa pierwszych elektrowni fotowoltaicznych ma ruszyć w przyszłym roku, a w ciągu 2-3 lat deweloper z grupy paliwowej BP chce skompletować w naszym kraju portfel farm PV o mocy 2 GW.

REKLAMA

Brytyjska firma jest aktywna na rynkach fotowoltaicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Łączny portfel realizowanych przez nią projektów wynosi obecnie już około 20 GW.

Portfel inwestycji, które Lightsource BP realizuje w Europie, sięga 9 GW, a ostatnio został uzupełniony o przejęte projekty w Grecji i Hiszpanii, których łączna moc to 0,7 GW.

Największy portfel projektów fotowoltaicznych na naszym kontynencie brytyjski deweloper rozwija w Hiszpanii. Liczy on 3 GW, z czego 2,6 GW zostało przejęte w pierwszej połowie tego roku. Przeciętna moc farm fotowoltaicznych budowanych na Półwyspie Iberyjskim przez Lightsource BP wynosi około 200 MW.

O ile projekty realizowane w Hiszpanii mają bazować na umowach CPPA, to w Grecji Lightsource swoje inwestycje opiera także na systemie aukcyjnym. W ostatniej aukcji dla fotowoltaiki deweloper zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii dla projektów o mocy 350 MW, oferując średnią cenę na poziomie 38,5 EUR/MWh.

REKLAMA

W ubiegłym roku Lightsource BP sfinalizował budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 440 MW, które powstały w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a obecnie na etapie budowy posiada elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1,3 GW. Te projekty są realizowane w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Australii. Pracuje przy nich 2,5 tys. osób.

W Stanach Zjednoczonych Lightsource BP buduje m.in. farmę fotowoltaiczną, która powstaje w Luizjanie i której moc wyniesie 345 megawatów. Energię z tej farmy fotowoltaicznej kupi McDonald i Ebay.

Z kolei w Ohio brytyjski deweloper jest w trakcie budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 375 MW, która będzie wytwarzać energię mającą zasilać obiekty Amazona.

Obie inwestycje będą wytwarzać w skali roku po około 600 MWh energii elektrycznej.

Według prognoz, których autorem jest BP, do roku 2035 udział fotowoltaiki w globalnym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 10 proc., a z PV będzie generowane wówczas 1/3 wytwarzanej na świecie energii odnawialnej. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.