Hiszpanie wyprodukują wodór bezpośrednio z energii słonecznej

Hiszpanie wyprodukują wodór bezpośrednio z energii słonecznej
SGh2 Energy

Konsorcjum dwóch firm energetycznych uruchomi w Hiszpanii zakład produkcji zielonego wodoru. Główny proces technologiczny będzie opierać się na zjawisku fotoelektrokatalizy, które praktycznie nie wymaga dostarczenia energii elektrycznej z zewnątrz. Instalacja rozpocznie pracę w 2024 roku, osiągając początkową zdolność produkcyjną w ilości 100 kg H2 w ciągu doby.

Hiszpański koncern zajmujący się przetwórstwem i sprzedażą ropy naftowej i gazu ziemnego Repsol SA oraz hiszpańska firma energetyczna będąca operatorem systemu przesyłowego oraz właścicielem i operatorem krajowej sieci gazowej – Enegas SA, utworzyły spółkę i pozyskały unijne fundusze na wdrożenie produkcji wodoru przy wykorzystaniu procesu fotoelektrokatalizy.

Zjawisko fotoelektrokatalizy polega na rozkładzie wody pod wpływem światła słonecznego. Proces może być prowadzony w układzie składającym się z półprzewodnika zanurzonego w roztworze elektrolitu (wodzie). W wyniku oddziaływania promieni słonecznych (energii fotonów), półprzewodnik zostaje pobudzony do rozszczepiania cząstek otaczającej go wody, w wyniku czego generowany jest między innymi wodór. Co ważne, do przeprowadzenia procesu fotoelektrokatalizy praktycznie nie jest wymagane dostarczanie energii elektrycznej z zewnątrz. To czyni proces niezależnym od dostaw i wahań cen energii elektrycznej.

REKLAMA

Do tej pory obydwie firmy współpracowały ze sobą na zasadzie prowadzenia zakładu pilotażowego w laboratorium badawczym Repsol SA na terenie Madrytu. Kooperacja między dwiema grupami energetycznymi, które do tej pory zainwestowały 8 milionów euro w rozwój projektu produkcji zielonego wodoru, zaowocowała 65 zgłoszeniami patentowymi w ponad 30 krajach na całym świecie, z których 40 już przyznano.

Hiszpanie podkreślają, że nadchodzi teraz dobry czas na zwiększenie skali i komercjalizację procesu, a dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej konsorcjum zamierza wybudować zakład produkcji wodoru na terenie rafinerii Respol w Puertollano w Hiszpanii.

REKLAMA

W początkowej fazie zakład, który ma szansę zostać uruchomiony w 2024 roku, ma posiadać powierzchnię blisko pół hektara i zdolność produkcyjną na poziomie 100 kg wodoru w ciągu dnia. Kolejnym krokiem będzie zwiększenie produkcji do 450 kg H2 w ciągu doby. W planach jest wybudowanie do 2028 roku kolejnego zakładu, również w Puertollano, ale już w skali przemysłowej, o powierzchni około 60 hektarów i produkcji sięgającej nawet 10 ton na dobę. Zdolności produkcyjne będą jednak uzależnione od nasłonecznienia. Docelowo zakład ma osiągnąć roczną zdolność produkcyjną na poziomie minimum 200 ton H2.

Budowa instalacji do produkcji wodoru w procesie fotoelektrokatalizy będzie stanowić część inwestycji związanych z transformacją modelu biznesowego Repsol, który w ostatnich latach zaczął intensywnie inwestować m.in. w budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Respol chce budować także stacje tankowania wodoru, które mają być zasilane między innymi paliwem produkowanym w fabryce w Puertollano.

Koncern zachęca do włączenia do projektu innych partnerów biznesowych, m.in. firm inżynieryjnych oraz przemysłowych, których doświadczenie i wkład finansowy mogłyby przyspieszyć przemysłowe wdrożenie pionierskiej technologii produkcji zielonego wodoru. Według planów, produkcja wodoru z wykorzystaniem metody fotoelektrokatalizy ma osiągnąć dojrzałość rynkową na koniec obecnej dekady.  

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.