EDPR ma umowę PPA dla dużego projektu fotowoltaicznego

EDPR ma umowę PPA dla dużego projektu fotowoltaicznego
EDPR

Aktywny m.in. na polskim rynku energetyki odnawialnej koncern energetyczny EDPR zawarł kolejną dużą umowę na energię ze źródeł odnawialnych. Elektrownia fotowoltaiczna i farma wiatrowa, które dzięki tej umowie zbuduje EDPR, zasilą operacje koncernu Procter & Gamble.

EDPR poinformował o kolejnej dużej umowie PPA – tym razem na energię wytwarzaną ze źródeł odnawialnych, które powstaną w Hiszpanii. Energię kupi koncern Procter & Gamble.

Umowa została zawarta na 15 lat i obejmie dostawy energii ze źródeł o łącznej mocy 127,5 MW. Dzięki niej, konsumując energię odnawialną, Procter & Gamble przyczyni się do uniknięcia emisji CO2 w ilości 130 tys. ton.

REKLAMA

Kontrakt z Procter & Gamble pozwoli EDPR na uruchomienie dwóch dużych inwestycji, które zyskają wieloletnie gwarancje sprzedaży energii poza publicznym systemem wsparcia.

Pierwsza zostanie zrealizowana w pobliżu Valladolid w prowincji Kastylia i Leon. W jej efekcie powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 100 MW.

Druga inwestycja zakłada budowę farmy wiatrowej o mocy 47,5 MW w pobliżu Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii. Umowa PPA z Procter & Gamble obejmie zakup części energii z elektrowni wiatrowych o mocy 27,5 MW/

Dostawy energii z tych projektów rozpoczną się w roku 2023.


REKLAMA

Dla EDPR jest to kolejna komercyjna umowa PPA, która umożliwi portugalskiej grupie realizację inwestycji bez potrzeby korzystania z rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Wcześniej w tym roku EDPR zawarł umowę z niewymienionym z nazwy klientem, która zakłada sprzedaż energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW mającej powstać w Arizonie. Elektrownia PV ma być gotowa, podobnie jak projekty w Hiszpanii, w 2023 r.

Dla portugalskiej grupy, która wcześniej skupiała się na inwestycjach wiatrowych, nowe projekty solarne w Hiszpanii i USA są kolejnym etapem dywersyfikacji miksu wytwórczego.

Na razie EDPR posiada portfel zrealizowanych elektrowni fotowoltaicznych o mocy 0,6 MW, a także prowadzi projekty fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW, których finalizacja ma nastąpić do roku 2023. Wówczas portfel operacyjnych elektrowni PV w portugalskiej grupie osiągnie moc 3,1 GW.

Projekty fotowoltaiczne EDPR realizuje także w Polsce. W naszym kraju portugalski koncern zbudował dotąd drugi po PGE największy portfel lądowych farm wiatrowych. Moc farm wiatrowych EDPR w naszym kraju wynosi 476 MW. 

Portugalska firma wkrótce zwiększy zainstalowane moce w naszym kraju – nie tylko w energetyce wiatrowej, ale także zrealizuje swoje pierwsze farmy fotowoltaiczne – dzięki skutecznemu złożeniu ofert w aukcji przeprowadzonej pod koniec 2020 roku przez Urząd Regulacji Energetyki, w której EDPR zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii dla projektów o łącznej mocy 220 MW.

W naszym kraju EDPR realizuje też dwa projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 400 MW, które zostaną wybudowane w ramach joint venture z francuską grupą Engie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.