Polacy zaoszczędzili dzięki uldze termomodernizacyjnej miliardy złotych

Polacy zaoszczędzili dzięki uldze termomodernizacyjnej miliardy złotych
Echo Investment

Dzięki podatkowej uldze termomodernizacyjnej w kieszeniach Polaków, którzy zainwestowali w poprawę efektywności energetycznej czy własną produkcję energii odnawialnej, zostaje coraz więcej pieniędzy. Kwota, którą w ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczono w zeznaniach podatkowych za 2020 rok, okazuje się ponad dwukrotnie wyższa od kwoty odliczonej w roku wcześniejszym.

Z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele domów ponoszący wydatki związane m.in. z montażem domowej instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła.

Beneficjentami ulgi termomodernizacyjnej mogą zostać podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Może ona objąć wydatki związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej, przy czym uldze nie podlegają przyznane na ten cel dotacje.

REKLAMA

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy PIT rozliczający się za pomocą skali podatkowej, jak również stosujący 19-procentową stawkę PIT albo opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W gospodarstwie domowym ulga przysługuje każdemu z małżonków będących właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Każdy z nich może odliczyć do 53 tys. złotych.

Ulga powinna zostać wykazana w zeznaniu rocznym oraz w załączniku PIT/O, odpowiednio w polach dotyczących: odliczeń od dochodu, wykazanych w części B załącznika PIT/O – w zeznaniu rocznym, a także wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego – w formularzu PIT/O.

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej określa art. 26h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ministerstwo Finansów podało teraz, że ze wstępnych rozliczeń PIT za 2020 rok wynika, że z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 450 tysięcy podatników, którzy odliczyli w jej ramach w sumie aż 7,5 mld zł.

To duży wzrost w porównaniu do sumy odliczonej od podatku z tego tytułu za rok 2019. Resort finansów policzył, że wówczas z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 214 tys. podatników, którzy odliczyli kwotę 3,2 mld zł.

REKLAMAUlga termomodernizacyjna a Mój Prąd 3.0

Od początku 2019 roku w ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć również wydatki poniesione w związku z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną.

Pewne wątpliwości co do możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej pojawiły się w kontekście uruchomionej z początkiem lipca, tegorocznej edycji programu Mój Prąd, w której można pozyskać dotację na instalację fotowoltaiczną wykonaną nie tylko po uruchomieniu naboru, ale także zrealizowaną wcześniej, od początku lutego zeszłego roku, w przypadku której rozliczono już ulgę termomodernizacyjną.

W tej sytuacji problematyczne okazało się to, czy pozyskanie dotacji z trzeciej edycji Mojego Prądu, w przypadku skorzystania wcześniej z ulgi podatkowej, będzie wymagać uwzględnienia tego faktu w kolejnym zeznaniu podatkowym.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił, że podatnik, który po roku, w którym skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej, otrzymał zwrot odliczonych w ramach ulgi wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Oznacza to, że otrzymaną w tym roku dotację z trzeciej edycji programu Mój Prąd, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za rok 2021.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.