Zwolnienie z podatku od nieruchomości w inwestycjach w OZE

Zwolnienie z podatku od nieruchomości w inwestycjach w OZE
BayWa

Kancelaria prawna Rodl & Partner przygotowała raport na temat możliwości skorzystania ze zwolnień w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, z których mogą skorzystać inwestorzy realizujący projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Raport opracowany przez kancelarię Rodl & Partner zawiera bazę aktualnych zwolnień z podatku od nieruchomości, innych niż wynikające bezpośrednio z ustawy, wymagających poczynienia inwestycji w danej gminie, lecz bez dodatkowych warunków takich jak utworzenie lokalnych miejsc pracy.

Jak podkreślają autorzy raportu, inspiracją dla jego przygotowania było zapotrzebowanie podmiotów z branży OZE poszukujących najkorzystniejszych lokalizacji dla nowych inwestycji.

REKLAMA

Z tego względu w zestawieniu nie uwzględniono uchwał, które wykluczają ze zwolnienia podmioty prowadzące działalność związaną z wytwarzaniem i zaopatrzeniem w energię elektryczną.


Pod uwagę nie wzięto ponadto uchwał o zwolnieniu z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

REKLAMA

Jak podkreślają autorzy raportu, niektóre uchwały, z których korzystano przy tworzeniu publikowanej bazy, zawierają dodatkowe zwolnienia tego typu, jednak nie uwzględniano ich w zestawieniu. Niektóre z uwzględnionych regulacji wejdą w życie dopiero w 2022 r.

Twórcy zestawienia zaznaczają, że zwolnienia wynikające z miejscowych uchwał stanowią pomoc de minimis, w efekcie czego wysokość tej pomocy oraz innych rodzajów pomocy publicznej podlega limitowaniu kwotowemu.

Skorzystanie ze zwolnienia powinno być każdorazowo poprzedzone analizą przepisów dotyczących pomocy de minimis. Ponadto może ona wpływać na wartość innej, dopuszczalnej pomocy publicznej.

Zestawienie na temat możliwości skorzystania ze zwolnień w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości przy inwestycjach w OZE jest dostępne pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.