Znaczenie okablowania dla poprawnej pracy instalacji fotowoltaicznych

Znaczenie okablowania dla poprawnej pracy instalacji fotowoltaicznych
PVO International

Panele fotowoltaiczne zakupione, falowniki wybrane, rozmieszczenie paneli opracowane, ale jak zapewnić uporządkowane i estetyczne przeprowadzenie okablowania z punktu A do punktu B? Ta kwestia wydaje się często mieć mniejsze znaczenie podczas budowy instalacji PV, ale nic bardziej mylnego! W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu zarządzania kablami i rozwiązaniom opracowanych przez Van der Valk Solar Systems w ramach specjalnej linii produktów ValkCableCare, dzięki którym zarządzanie kablami przestaje być problemem!

Co może pójść nie tak?

W ostatnich latach widzimy, między innymi poprzez rosnące wymagania takich stron jak np. ubezpieczyciele, że kwestia zarządzania kablami jest coraz częściej brana pod lupę. Niewłaściwe ułożenie kabli było wielokrotnie przyczyną pożarów instalacji PV, o których alarmują, nie tylko branżowe media. Kable zwisające pod panelami, złącza leżące w wodzie, ostre krawędzie systemów montażowych mogące w przypadku niestarannego mocowania powodować uszkodzenie a nawet przerwanie kabli – to wszystko może mieć bardzo niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Nasze rozwiązanie

Liczne zapytania, które przy okazji zakupów paneli fotowoltaicznych, falowników oraz systemów montażowych, były kierowane do PVO International, dotyczyły również sposobów organizacji linii kablowych. Na tej podstawie Van der Valk Solar Systems podjął próbę skutecznego wykluczenia powyższego scenariusza katastrofy w oparciu o rozszerzoną gamę produktów. ValkCableCare umożliwia ułożenie kabli pod panelami lub poprowadzenie ich po dachu w sposób bardzo uporządkowany, bezpieczny i szybki. Cały ten asortyment jest w pełni zintegrowany z systemami montażowymi ValkPro+ lub ValkPitched.

Kilka przykładów

REKLAMA

Opracowany plastikowy zacisk kablowy (nr ref.732011) umożliwia przeprowadzenie okablowania pod panelami w całym systemie poprzez zamocowanie ich do tylnej nóżki. Celem konstruktorów jest oczywiście eksploatacja systemu PV na dachu przez dłuższy okres, a to wymaga ochrony kabli przed warunkami atmosferycznymi takimi jak nadmierne promieniowanie słoneczne. Specjalne korytko siatkowe 50mm można umieścić w gumowych podporach i ułożyć wzdłuż całego systemu, integrując w ten sposób estetycznie i efektywnie system zarządzania kablami i system montażowy. Korytka kablowe można łatwo łączyć ze sobą co 3mb za pomocą zatrzaskowych płytek łączących (760202 lub 760230). Van der Valk oferuje również nowy uchwyt na kable i złącza (732012), który można szybko i łatwo zacisnąć na szynie montażowej ValkPro+, w każdej wymaganej pozycji. Ten uchwyt umożliwia montaż wielu kabli i złączy.

Korytka siatkowe

Korytka kablowe są dostępne w wysokościach 35 mm i 60 mm i szerokościach od 50mm do 350 mm. W miejscach, w których zbiega się kilka sekcji, można łatwo przejść na szersze i wyższe korytko. W połączeniu z podporami dachowymi i pokrywami asortyment ValkCableCare doskonale nadaje się do przeprowadzenia kabli na całej trasie aż do przepustu dachowego, a może nawet też na odcinku za przepustem. Podpora dachowa jest wykonana ze sprasowanego granulatu gumowego i powinna być umieszczana co 1,5m. Materiał ten ma dużą gęstość, dzięki czemu podpora stanowi odpowiednio masywną bazę dla ułożenia solidnej i wytrzymałej trasy kablowej. Pokrywy zapewniają maksymalną ochronę kabli PV przed światłem słonecznym.

Asortyment ValkCableCare sprawia, że wiązanie kabli za pomocą opasek zaciskowych należy do przeszłości i można bez problemu spełnić różnego rodzaju wymagania np. ubezpieczycieli! Czy są Państwo ciekawi, w jaki sposób ValkCableCare można najlepiej zastosować w Państwa konkretnym systemie montażowym firmy Van der Valk Solar Systems? Jeśli tak, to prosimy o kontakt z Michałem Siembab – przedstawicielem PVO International pod adresem: michal.siembab@pvo-int.com lub pod numerem +48 606 803 482, który chętnie pomoże Państwu w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania!

 

artykuł sponsorowany