Onde przejmuje portfel projektów PV

Onde przejmuje portfel projektów PV
Onde

Należąca do Erbudu spółka Onde stawia kolejne kroki w obszarze dewelopmentu farm fotowoltaicznych, dokonując przejęcia spółek rozwijających projekty o mocy 90 MW.

Spółka będąca częścią grupy Erbud jest czołowym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z ponad 80-proc udziałem tego typu realizacji w swoich przychodach w 2020.

Onde deklaruje, że ma ponad 50 proc. udział w rynku budowy farm wiatrowych oraz 10 proc. w budowie farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

REKLAMA

Do tej pory spółka zrealizowała blisko 250 projektów budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej osiągalnej mocy niemal 3000 MW.

W tym roku Onde rozbudowuje własny portfel projektów fotowoltaicznych. Spółka właśnie poinformowała o zakupie 100 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych posiadających projekty fotowoltaiczne o łącznym potencjale 90 MW.

Przejęte projekty farm PV mają być na wczesnym etapie realizacji, są zlokalizowane w województwach zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

REKLAMA

Model biznesowy, który w zakresie budowy portfela projektów fotowoltaicznych przyjęło Onde, zakłada rozwój, budowę i sprzedaż gotowych farm PV.

Na ten cel pozyskano 214,5 mln zł w ramach zakończonego niedawno IPO. Część tych środków – około 70 mln zł – została już przeznaczona na refinansowanie projektów nabytych wcześniej.

Wyłącznie w tym roku Onde chce wydać na poszerzenie portfolio projektów OZE jeszcze około 50-60 mln zł.

Obecnie na aktywa Onde składa się około 700 MW zakupionych i około 700 MW projektów zabezpieczonych listami intencyjnymi. Pierwsze z tych projektów mają wejść w etap budowy jeszcze w tym roku.

W tym planowane jest rozpoczęcie budowy dwóch ogromnych elektrowni fotowoltaicznych o mocy 80 MW i 35 MW, dla których zabezpieczono wsparcie w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu br.

– Mamy duże apetyty, ale chcemy kupować w sposób przemyślany, celując w dobre i bezpieczne projekty, które najlepiej rokują pod kątem realizacji i rentowności – tak, aby jak najwydajniej spożytkować kapitał pozyskany od inwestorów. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, będziemy więc prosić inwestorów o cierpliwość i zaufanie – komentuje Paweł Średniawa, prezes Onde.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.