Plany nowego prezesa Stilo Energy: magazyny i agregacja

Plany nowego prezesa Stilo Energy: magazyny i agregacja
Stilo Energy

Rada Nadzorcza Stilo Energy S.A. powołała Jarosława Króla na stanowisko prezesa zarządu. Dotychczasowy prezes Piotr Siudak złożył rezygnację i korzystając z uprawnień akcjonariusza dołączył do rady nadzorczej spółki. Nowy prezes chce postawić na poszerzenie oferty Stilo Energy o rozwiązania uzupełniające fotowoltaikę.

Stilo Energy S.A. jest jednym z liderów na rynku komercyjnych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W ubiegłym roku firma wykonywała blisko 500 instalacji miesięcznie na obszarze całego kraju.

Obecna sytuacja na rynku, w tym wygaszanie dotacji z trzeciej edycji Mojego Prądu oraz prace nad regulacjami mającymi zmienić zasady rozliczeń prosumentów, tworzy nowe wyzwania dla firm z rynku prosumenckiej fotowoltaiki takich jak Stilo Energy.

REKLAMA

Jak na nowe wyzwania chce się przygotować nowy prezes Stilo Energy Jarosław Król?

– Wobec faktu, że rynek ten stał się wysoce konkurencyjny, naszym zamiarem i głównym zadaniem jest dalsza budowa kompetencji i pozycji spółki w szeroko rozumianym obszarze zielonej energii. Chcemy wykorzystać dotychczasowe doświadczenie i zasoby organizacji do poszerzenia naszej oferty o rozwiązania kompleksowe i komplementarne, wykraczające poza sam segment instalacji PV. Mam tu na myśli ofertę zarówno dla klientów detalicznych, jak i biznesowych – mówi Jarosław Król.

– Chcemy między innymi aktywnie uczestniczyć w transformacji i budowie rynku magazynowania energii, zarządzania nadwyżkami jej produkcji czy agregacji prosumentów. Wobec stale rosnących cen energii elektrycznej sektor OZE czeka dynamiczny rozwój. Chcemy jak najlepiej wykorzystać ten trend – dodaje prezes Stilo Energy.


Jarosław Król doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w TP S.A. jako dyrektor Biura Polityki Kredytowej i Inwestycji Kapitałowych oraz odpowiadał za utworzenie TP Invest Sp. z o.o. – firmy inwestycyjnej Grupy TP S.A. W latach 2006-2008 był dyrektorem zarządzającym Grupy PZU odpowiedzialnym za koordynację IT.  Od 2010 roku związany z Grupą Altkom SA pełniąc nieprzerwanie funkcje w zarządzie Provide TFI SA – obecnie, po akceptacji KNF pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem. Aktualnie jest także wspólnikiem i członkiem zarządu K-Partners Sp. z o.o. – firmy specjalizującej się w identyfikacji oraz ocenie ryzyka finansowego przedsiębiorstw, zarządzania ekspozycją walutową, długiem oraz wyceną instrumentów finansowych.

Do zarządu Stilo Energy trafił także Piotr Kowalczewski, który w 2018 roku zaangażował się w rozwój firmy we wczesnej fazie budowania pozycji rynkowej, a który teraz na stanowisku wiceprezesa będzie odpowiadać za sprzedaż, rozwój kanałów dystrybucji oraz marketing.

REKLAMA

Piotr Kowalczewski w latach 2007-2014 pracował w Rumunii oraz Rosji, gdzie pełnił funkcje prezesa jednej z prywatnych firm ubezpieczeniowych należących do holenderskiej grupy ubezpieczeniowej Achmea BV. Po powrocie do Polski zajmował się działalnością doradczą oraz inwestycyjną w obszarze startupów i projektów typu new ventures.

Ostatni kwartał na minusie

W pierwszej połowie 2021 roku Stilo Energy zakontraktowało sprzedaż instalacji o mocy 12 790 kWp i była to wartość nieznacznie wyższa niż w roku poprzednim (+3,1 proc.). W tym okresie firma z Trójmiasta zrealizowała instalacje o łącznej mocy 8 889 kWp, podczas gdy w tym samym okresie w roku poprzednim było to 11 682 kWp. Jest to wartość niższa o blisko 24 proc. r/r.

W drugim kwartale Stilo Energy wypracowało około 26,1 mln PLN przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 109 proc. wobec pierwszego kwartału br., ale jednocześnie jest to wartość niższa o 22,5 proc w ujęciu rok do roku.

Wartość EBITDA wynosiła -1,29 mln PLN, ale – jak podkreślała spółka – strata w porównaniu do poprzedniego kwartału została zmniejszona o ok. 60 proc. W analogicznym okresie przed rokiem wynik EBITDA wyniósł 1,6 mln PLN.

Wyniki netto oraz EBIT za ostatni kwartał były również ujemne i wyniosły odpowiednio: -2,68 mln PLN oraz -2,40 mln PLN, co stanowiło jednak dwukrotną poprawę w stosunku do wcześniejszego kwartału.

Od kwietnia tego roku Stilo Energy jest notowane na rynku NewConnect. Debiut poprzedziła publiczna emisja akcji, z której spółka pozyskała ponad 9 mln PLN.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o