Ogromne pieniądze dla dewelopera farm fotowoltaicznych

Ogromne pieniądze dla dewelopera farm fotowoltaicznych
Lightsource BP

Firma Lightsource BP należąca do koncernu paliwowego BP zabezpieczyła w celu budowy kolejnych elektrowni fotowoltaicznych linię kredytową w wysokości aż 1,8 mld dolarów. Dotychczasowe inwestycje Lightsource BP mają zapewniać zwrot na poziomie 8-10 proc. Ostatnio brytyjska firma zapowiedziała, że zainwestuje również na polskim rynku PV.

Lightsource BP już obecnie należy do największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych na świecie. Od powstania w 2010 r. firma zrealizowała dotąd projekty farm PV o łącznej mocy 3,8 GW.

Teraz brytyjska firma ogłosiła pozyskanie finansowania, które mocno zwiększy jej zdolności, jeśli chodzi o realizację kolejnych inwestycji.

REKLAMA

Linia kredytowa, którą otrzymał Lightsource, ma wartość aż 1,8 mld dolarów i ma pozwolić na zrealizowanie do 2025 r. elektrowni fotowoltaicznych o całkowitej mocy aż 25 GW.

Taki portfel deweloper należący do koncernu paliwowego BP chce skompletować poprzez realizację inwestycji od podstaw, ale także poprzez przejmowanie projektów i wchodzenie w przedsięwzięcia joint venture.

Co więcej, oprócz portfela mającego liczyć 25 GW brytyjski deweloper ma zrealizować inwestycje o mocy 9 GW wyłącznie dla BP.

Dla porównania, obecnie całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych na największym europejskim rynku solarnym, czyli w Niemczech, liczy 56 GW, a łączna moc elektrowni PV zbudowanych u europejskiego wicelidera, czyli we Włoszech, liczy niewiele ponad 20 GW.

Finansowanie w wysokości 1,8 mld dolarów zostało przyznane przez konsorcjum instytucji finansowych, w skład których wchodzą BNP, SocGen, Santander, Natwest, Lloyds, Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Canadian Imperial Bank of Commerce, Toronto Dominion oraz Wells Fargo.

REKLAMA

Przyznaną linię kredytową Lightsource BP ma przeznaczyć na inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w regionie EMEA, w obu Amerykach oraz regionie Azji i Pacyfiku.

Od 2017 roku brytyjski deweloper podwoił liczbę pracowników z 300 do 600, z czego wyłącznie w okresie pandemii przybyło 200. Aby osiągnąć nowe cele, Lightsource BP ma zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych czterech lat o ponad 500 osób.

– Globalnie energetyka odnawialna przechodzi z kategorii gigawatów do terawatów. Inwestycje są liczone w miliardach, nie milionach. Wielkie firmy takie jak Amazon, McDonald’s i eBay przechodzą na czystą energię. Ten trend potwierdza, że energia odnawialna jest w centrum uwagi, a energia słoneczna jest kluczowa w walce z kryzysem klimatycznym – komentuje Nick Boyle, szef Lightsource BP.

W tym roku Lightsource BP wyraźnie zwiększył swoją aktywność na europejskich rynkach solarnych – w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji. Z kolei w USA brytyjska firma rozbudowała portfel projektów do 10 GW, z czego 1,9 GW już oddano do użytku w ciągu zaledwie ostatnich 18 miesięcy.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się pierwszych inwestycji brytyjskiego dewelopera w naszym kraju. Jak ostatnio przekazał Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce, Lightsource BP szykuje się do inwestycji na polskim rynku fotowoltaicznym poprzez przejęcia projektów fotowoltaicznych. Budowa pierwszych elektrowni ma ruszyć w przyszłym roku, a w ciągu 2-3 lat deweloper z grupy paliwowej BP chce skompletować w naszym kraju portfel farm PV o mocy 2 GW.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.