Mikroinwertery: innowacyjne podejście do produkcji energii na własne potrzeby

Mikroinwertery: innowacyjne podejście do produkcji energii na własne potrzeby
APsystems

Firma APsystems, światowy lider na rynku technologii MLPE (Module Level Power Electronics), jest obecna na polskim rynku od 2018 roku, a jej ambicją jest dalszy rozwój zarówno w sektorze przydomowych instalacji fotowoltaicznych, jak i w sektorze komercyjnym.

Obecnie APsystems wprowadza nową gamę mikroinwerterów serii DS3-L i DS3 dedykowanych dwóm modułom PV o mocy do 660 Wp każdy. Trwają też prace nad nowym mikroinwerterem trójfazowym, który będzie odpowiadał realiom i wymogom branży.

O nowej ofercie APsystems opowiada Wojciech Kwaśniak, który niedawno dołączył do firmy jako menedżer ds. rozwoju biznesu odpowiedzialny za Polskę oraz Europę Wschodnią.

REKLAMA

Skąd pochodzi i czym zajmuje się firma APsystems?

– Mówiąc krótko zajmujemy się projektowaniem oraz produkcją mikroinwerterów. Uważamy, że jesteśmy liderami w naszej dziedzinie, ponieważ już na chwilę obecną ponad 1GW naszych produktów jest zainstalowanych w więcej niż 130 000 instalacji PV na terenie 120 krajów. Bardzo mocno skupiamy się na nowatorskich rozwiązaniach, posiadamy ponad 130 patentów, a także dwa centra B+R, jedno w sercu Doliny Krzemowej – tam też powstała w 2010 nasza firma, a drugie na przedmieściach Szanghaju.

Na rynku europejskim jesteśmy aktywni od 2014 roku, a w roku 2016 wzmocniliśmy swoją obecność, otwierając biura we francuskim Lyonie oraz w pobliżu Rotterdamu, gdzie znajdują się zespoły techniczne i ds. logistyki. W Europie mamy około dwudziestu pracowników z łącznej liczby około 250 na całym świecie.

Jakie są ambicje APsystems i strategia na polskim rynku?

– Pragniemy w dalszym ciągu rozwijać swą pozycję lidera w sektorze prosumenckim oraz mocno rozwijać sieć dystrybucyjną. Kolejny rok z rzędu rynek PV w Polsce wykazuje silny wzrost. Obserwujemy, że rozwiązania oparte na mikroinwerterach cieszą się co raz większą popularnością. Przy ciągłym wzroście konsumpcji energii na własne potrzeby oraz nieustannym wzrostem cen prądu, mamy pewność powodzenia naszej aktualnej i przyszłej gamy produktów w Polsce.

Obecnie współpracujemy z kilkoma partnerami i ich klientami oraz wspieramy instalatorów od fazy przedsprzedażowej, gdzie kluczowe znaczenie ma kształcenie i szkolenie, po rozruch instalacji. Nasze zespoły oferują instalatorom wsparcie techniczne i szkolenia w zakresie dobrych praktyk dotyczących technik montażu.

Celem jest teraz wzmocnienie naszej obecności w sektorze komercyjnych instalacji fotowoltaicznych — na dachach obiektów przemysłowych, supermarketów itp. W tym temacie posiadamy już odpowiednie doświadczenie, zdobyte podczas kilku niedawnych montaży na dużych dachach, gdzie zostały zainstalowane nasze mikroinwertery QS1, były to instalacje w przedziale od 50 kW do 100 kW.

APsystems

REKLAMA

Czym charakteryzują się wasze innowacyjne produkty?  

– Obecnie wprowadzamy serię DS3, najmocniejsze mikroinwertery dostępne na polskim rynku, łączące 2 moduły o dużej mocy nawet powyżej 600 watów każdy. Dzięki dwóm niezależnym MPPT, zaszyfrowanym sygnałom Zigbee, DS3-L i DS3 korzystają z całkowicie nowej architektury i są w pełni kompatybilne z wcześniejszymi mikroinwerterami QS1.

Jednym z podstawowych wyzwań jest integracja energii z instalacji PV z siecią elektroenergetyczną. Dlatego też zapewniliśmy naszym mikroinwerterom możliwość interakcji z siecią za pomocą wbudowanej funkcji RPC (Reactive Power Control, tj. regulacja mocy biernej).

Aby zwiększyć jakość obsługi klientów w Polsce, udostępniliśmy instalatorom polskojęzyczną aplikację Energy Monitoring & Analysis (EMA) Manager APP. Dzięki temu instalatorzy mogą usprawnić obsługę klienta z dowolnego miejsca, na dowolnym urządzeniu i w dowolnym momencie. Aplikacja zapewnia wygodny dostęp do danych z monitorowanej instalacji, oferując instalatorom wiele nowych funkcjonalności w zakresie zdalnego nadzoru nad instalacjami fotowoltaicznymi.

Dostępna jest już również polskojęzyczna wersja aplikacji EMA APP przeznaczonej dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych, zapewniającej monitoring i raportowanie pracy całej instalacji fotowoltaicznej jak i poszczególnych modułów PV.

Trwa ostatni etap przygotowań do wprowadzenia QT2, naszego nowego, trójfazowego mikroinwertera typu QUAD (pod 4 moduły PV) o mocy 2kW. Jego europejską premierę planujemy na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Oczywiście nasze mikroinwertery QS1 oraz DS3/DS3L posiadają odpowiednią certyfikację i znajdują się na oficjalnej liście PTPiREE. Dodatkowo wszystkie instrukcje montażu, karty katalogowe, warunki gwarancyjne są dostępne na naszej stronie w języku polskim (link).

Gdzie możemy znaleźć więcej informacji na temat tych nowatorskich rozwiązań? 

– Nasz zespół przedstawi klientom nasze nowatorskie rozwiązania, w tym serię DS3 i QT2, podczas targów Intersolar Europe 2021, które odbędą się w Monachium w dniach 6 i 7 października. Jeśli potrzebują Państwo bardziej szczegółowych informacji, zapraszam do kontaktu. Od połowy października wprowadzamy także nową serię webinarów technicznych w języku polskim. Rejestracja na naszej stronie szkoleń internetowych jest darmowa.

Wojciech Kwaśniak, w.kwasniak@apsystems.com

 

artykuł sponsorowany