Coraz mniej czasu na wniosek o dotację dla prosumentów

Coraz mniej czasu na wniosek o dotację dla prosumentów
ML System

Kończy się budżet programu Mój Prąd, w którym można otrzymać dotację na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w domach jednorodzinnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że nabór może zostać zamknięty jeszcze w tym miesiącu z powodu wyczerpania środków.

Nabór w trzeciej edycji programu Mój Prąd rozpoczął się 1 lipca i miał być prowadzony do 22 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na dotacje do inwestycji w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne.

O dotację w programie Mój Prąd może ubiegać się osoba fizyczna, której instalacja fotowoltaiczna jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej. Moc instalacji musi mieścić się w przedziale 2-10 kW.

REKLAMA

Dzięki dotacji z Mojego Prądu można uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację.

Zainteresowanie programem w bieżącej edycji, podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach z łącznym budżetem 1,15 mld zł, okazało się na tyle duże, że po niespełna trzech miesiącach trwania naboru środki finansowe są na wyczerpaniu.

Przy budżecie obecnej edycji programu Mój Prąd wynoszącym 534 mln zł, dotację może otrzymać maksymalnie 178 tys. beneficjentów. Tymczasem od początku naboru codziennie wpływało nawet 3-4 tys. wniosków i już po miesiącu na koniec lipca br. złożonych było ponad 85 tys. wniosków.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie każdego dnia średnio przybywa 1,5 tys. aplikacji, a na dzień 24 września w systemie zarejestrowanych było dokładnie 162 052 wniosków o dofinansowanie.

Jak zakłada NFOŚiGW, przy zachowaniu obecnej dynamiki, maksymalna liczba 178 tys. wniosków zostanie osiągnięta już pod koniec września br.  Wówczas trzeci nabór w programie Mój Prąd zostanie zamknięty z powodu wyczerpania budżetu.

Narodowy Fundusz ma już pracować nad kolejną edycją Mojego Prądu, w którym wnioski o dotacje będzie można składać w 2022 roku. Więcej o aktualnych założeniach tego programu w artykule: Nowe dotacje dla prosumentów już za kilka miesięcy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.