Polska technologia fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami trafi do Szwecji

Polska technologia fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami trafi do Szwecji
ML System

Producent modułów fotowoltaicznych i rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami ML System podpisał umowę na dostawy szkła zespolonego z BIPV i nadrukiem, które pojawi się na elewacji budynku administracji publicznej w Szwecji.

Najnowszy kontrakt ML System z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV) zostanie zrealizowany na terenie szwedzkiej gminy Örebro. Znajdujący się tam budynek administracyjny zostanie wyposażony w szyby posiadające funkcję produkcji energii elektrycznej o powierzchni 1000 m2, w kilkunastu różnych formatach.

Jak podkreśla polska firma, zamówienie z gminy Örebro w Szwecji to już drugi w tym roku projekt, po holenderskim budynku Urzędu Miasta w Voorst, w którym uczestniczy ML System i którego celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków należących do instytucji administracji publicznej.

REKLAMA

Pozycja ML System na rynku skandynawskim stale rośnie, a spółka w ostatnim czasie wzmocniła swój zespół handlowy w tym regionie. Obok dostawy do Örebro, kolejnym projektem ML System w Skandynawii jest zamówienie dotyczące 1200 m2 specjalistycznego szkła, które będzie tworzyło ściany ochronne kortów tenisowych w kilku lokalizacjach na terenie Szwecji.

Firma z Podkarpacia jednocześnie pozyskała też zamówienia na swoje rozwiązania z obszaru fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami na innym zagranicznym, prestiżowym rynku, jakim jest Austria.

ML System realizuje obecnie dostawy modułów na fotowoltaiczne zadaszenie stacji kolejowej zlokalizowanej na obrzeżach Wiednia. Ponadto spółka dostarcza fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne do zamontowania na wybranych odcinkach austriackich autostrad.

REKLAMA

– Od dłuższego czasu wiążemy duże nadzieje z rynkami DACH. Przygotowaliśmy się do ekspansji na tym rynku, identyfikując podmioty, z którymi chcemy pracować. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi, potencjalnymi partnerami. Ponadto, myśląc o konieczności spełnienia wszystkich norm i wymagań, kończymy proces certyfikacji celem pełnej gotowości do wejścia na rynek BIPV w tym regionie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W pierwszej połowie 2021 r. krajowy lider w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami wypracował 72,4 mln zł przychodów w stosunku do przychodów na poziomie 57,8 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie zeszłego roku.

Mimo wyższych przychodów spółce nie udało się poprawić wyniki, jeśli chodzi o zysk netto, który wyniósł 3,2 mln zł względem zysku wypracowanego w pierwszym półroczu zeszłego roku na poziomie 8,08 mln zł.

W całym 2020 roku ML System wypracował 127,27 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 22,14 mln zł wyniku EBITDA. Oznaczało to wzrost w porównaniu do wyników z 2019 roku odpowiednio o 36,3 proc. oraz 57,9 proc.

Na spadek zysku netto za pierwszą połowę 2021 r. względem wyniku zeszłorocznego miała wpłynąć realokacja zasobów wytwórczych w obszarze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami realizowana głównie w pierwszym kwartale, ukierunkowana na optymalne ich dostosowanie do wdrożenia produkcji szkła z powłoką kwantową, a także wzrost kosztów materiałów – w tym głównie stali i aluminium, usług zewnętrznych i wynagrodzeń.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o