Zostało 7,5 mln zł na dotacje dla prosumentów

Zostało 7,5 mln zł na dotacje dla prosumentów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Budżet tegorocznej edycji programu Mój Prąd został już niemal wyczerpany. Z kwoty 534 mln zł zostało do rozdysponowania jedynie około 7,5 mln zł. Tyle powinno wystarczyć na dotacje dla około 2,5 tys. prosumentów.

Nabór w trzeciej edycji programu Mój Prąd rozpoczął się 1 lipca i zgodnie z założeniami miał być prowadzony najwyżej do 22 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Zainteresowanie programem w bieżącej edycji, podobnie jak w dwóch poprzednich, okazało się tak duże, że po trzech miesiącach trwania naboru środki finansowe właściwie zostały wyczerpane.

REKLAMA

Całkowity budżet trzeciej edycji programu Mój Prąd wystarczy do przyznania dotacji dla 178 tys. prosumentów. Tymczasem liczba złożonych dotąd wniosków sprawia, że szansę na dotację ma jeszcze tylko około 2,5 tys. prosumentów.

Od początku naboru do NFOŚiGW codziennie wpływało nawet 3-4 tys. wniosków i już po miesiącu złożonych było ponad 85 tys. wniosków. Obecnie każdego dnia średnio przybywa 1,5 tys. aplikacji, a według danych z dzisiaj w systemie zarejestrowanych było ponad 175,5 tys. wniosków o dofinansowanie.

REKLAMA

Jak podkreśla Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest to ostatnia chwila, aby osoby chcące skorzystać z dotacji złożyły dokumenty. NFOŚiGW szacuje, że w ciągu najbliższych 2 dni nabór może zostać zamknięty z powodu wyczerpania środków.

O dotację w trzeciej edycji programu Mój Prąd może ubiegać się właściciel domu jednorodzinnego, którego instalacja fotowoltaiczna jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej. Instalacja o mocy 2-10 kW musi być przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Z NFOŚiGW w ramach dofinansowania można uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3000 zł na instalację.

Dotacja obejmuje wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. – pod warunkiem, że instalacja nie została zakończona przed tą datą, a inwestycja nie jest rozbudową już istniejącego systemu. 

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.