Chińczycy wprowadzają panele fotowoltaiczne o mocy 700 W

Chińczycy wprowadzają panele fotowoltaiczne o mocy 700 W
Jolywood

Dwóch chińskich producentów wykorzystało odbywające się w ubiegłym tygodniu targi Intersolar do zaprezentowania nowych modułów o rekordowej mocy. Została ona osiągnięta nie tylko dzięki zwiększeniu rozmiarów modułów, ale także dzięki podniesieniu ich sprawności.

Jak podaje PV Magazine, podczas targów Intersolar, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Monachium, dwustronny moduł fotowoltaiczny o mocy mającej sięgać nawet 703,6 W zaprezentował chiński producent Risen Energy.

Tak wysoka moc została osiągnięta w dużej mierze dzięki zwiększeniu liczby ogniw fotowoltaicznych do 132. Rozmiar modułu wynosi 2384 x 1303 x 35 mm, a ich waga sięga 35 kg.

REKLAMA

Wyższa moc to jednak również zasługa wysokiej sprawności przetwarzania energii słonecznej. W testach przeprowadzonych przez TUV SUD miała ona sięgać nawet 23,08 proc.

Tak wysoka sprawność miała zostać osiągnięta dzięki zastosowaniu wielozłączowych ogniw typu N poddanych procesowi określanemu jako TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact). Risen zastosował ogniwa o rozmiarze 210 mm, czyli znacznie większe od będących jeszcze niedawno standardem ogniw o długości boku 156 mm.

Współczynnik temperaturowy nowego modułu wynosi -/+ 0,32 proc. i ma on pracować w temperaturach od -40 do +85 st. C.

Chiński producent ma zapewniać dla tego modułu 12-letnią gwarancję produktową, a także 30-letnią gwarancję na zachowanie wysokiej sprawności.


O wprowadzeniu nowej technologii modułów o mocy 700 W określanych jako NewT@N Risen informował kilka miesięcy temu.

Na stronie internetowej firmy czytamy, że zastosowane technologie miały sprawić, że nowe moduły w porównaniu do modułów o mocy 540 W bazujących na ogniwach 182 mm zapewnią niższy koszt inwestycji po stronie tzw. Balance of System średnio o 6,6-8,9 proc., co przełoży się na niższy średni koszt wytwarzania energii w ujęciu LCOE o 4,8-6,1 proc.

700 W od Jolywood

Risen Energy nie był jedynym chińskim producentem, który w Monachium zaprezentował moduł fotowoltaiczny, którego moc osiąga aż 700 W.

Moduł o takiej samej mocy – również dwustronny i bazujący na 132 ogniwach TOPCon o długości boku 210 mm – pokazał Jolywood.

Ogniwa Jolywood w badaniach laboratoryjnych miały już nawet osiągać sprawność 25,4 proc. Taki wynik został jednak stwierdzony podczas badania mniejszego ogniwa o długości boku 182 mm. 

REKLAMA

W nowej technologii ogniw określanej jako J-TOPCon 2.0 chiński producent miał zmniejszyć o trzy liczbę etapów produkcji w porównaniu do ogniw J-TOPCon 1.0, dzięki zastosowaniu POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.

Sprawność zaprezentowanych na Intersolar modułów Jolywood o mocy 700 W, bazujących na większych ogniwach 210 mm, ma wynosić od 21,73 do 22,53 proc.

Jak informuje PV Magazine, nowy moduł Jolywood ma rozmiar 2384 x 1303 x 35 mm, a więc taki sam jak w przypadku modułu Risen Energy, ale ma być przy tym o 3 kg cięższy.

Ponadto moduł Jolywood ma posiadać taką samą charakterystykę temperaturową oraz gwarancję jak moduł od Risen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: