Photon Energy wyemituje zielone obligacje

Photon Energy wyemituje zielone obligacje
Photon Energy

Notowany na warszawskiej giełdzie deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy sfinansuje realizację kolejnych inwestycji z emisji zielonych obligacji o wartości 50 mln zł.

Po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego w Luksemburgu (CSSF), oferta publiczna zostanie skierowana do inwestorów w Niemczech, Austrii oraz Luksemburgu w terminie od 2 do 16 listopada br.

Równolegle obligacje zostaną zaoferowane ograniczonej liczbie inwestorów kwalifikowanych w innych krajach europejskich. Obligacje zostaną również skierowane do posiadaczy istniejących obligacji korporacyjnych 2017/2022 w formie oferty wymiany od 18 października do 12 listopada 2021 r.

REKLAMA

Wyemitowane, zielone obligacje korporacyjne 2021/2027 z sześcioletnim okresem zapadalności o wartości do 50 mln euro będą posiadały oprocentowanie roczne w wysokości 6,5 proc., a odsetki będą wypłacane kwartalnie.

Spółka planuje złożenie wniosku o włączenie obligacji na otwarty rynek giełdowy we Frankfurcie. Dodatkowo Photon Energy zlecił ocenę emisji zielonych obligacji w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Przychody z emisji obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie oraz refinansowanie projektów związanych z budową elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, Rumunii i na Węgrzech.


Na koniec pierwszej połowy 2021 roku Photon rozbudował portfel znajdujących się w trakcie przygotowania projektów w tych krajach do 386 MWp, w tym od grudnia zeszłego roku przybyło 187 MWp. Wyłącznie w naszym kraju deweloper miał zwiększyć moc realizowanych projektów do 93 MW w porównaniu do zaledwie kilku MW na koniec 2020 r. 

REKLAMA

W naszym kraju Photon Energy rozwija portfel projektów naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, ale także działa jako wykonawca instalacji PV. Ostatnio spółka zrealizowała w konsorcjum z firmą RenCraft zlecenie od koszalińskiego przedsiębiorstwa wodociągowego na zaprojektowanie oraz wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,95 MWp. Wartość zlecenia wyniosła 3,36 mln zł.

Photon Energy Solutions, spółka zależna Grupy Photon Energy, będzie świadczyć usługi serwisowe elektrowni PV w Koszalinie w okresie gwarancyjnym 60 miesięcy od daty uruchomienia instalacji. W obszarze serwisowania spółka posiada portfel elektrowni PV o mocy ponad 300 MWp.  

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zamknęła drugi kwartał 2021 r. z przychodami ze sprzedaży na poziomie 9,855 mln EUR (wzrost o 11 proc. r/r) dzięki 16,1-proc. r/r wzrostowi przychodów ze sprzedaży czystej energii elektrycznej wygenerowanej przez własne moce wytwórcze. W pierwszym kwartale tego roku Photon wypracował przychody rzędu 4,57 mln euro.

Photon odnotował kwartalny wynik EBITDA na poziomie 3,898 mln euro. We wcześniejszym kwartale spółka wypracowała EBITDA 170 tys. euro, a w analogicznym kwartale przed rokiem było to 4,035 mln euro.

Natomiast 2020 rok Photon Energy zakończył z całkowitymi przychodami w wysokości 28,258 mln euro, co oznaczało spadek o 6,3 proc. rok do roku.  Notowany na GPW deweloper jednak poprawił w 2020 r. swój roczny wynik EBITDA do 8 440 mln euro, czyli o 6,3 proc. rok do roku.

Mimo wzrostu wyniku EBITDA Photon odnotował w 2020 roku stratę w wyniku EBIT w wysokości 0,142 mln euro w porównaniu z zyskiem rzędu 5,382 mln euro w 2019 roku. Tę stratę firma tłumaczyła zwiększonymi kosztami związanymi z dewelopmentem nowych projektów fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.