Onde kupiło duży projekt PV

Onde kupiło duży projekt PV
Onde

Spółka należąca do grupy Erbud poinformowała w komunikacie giełdowym o przejęciu kolejnego projektu farmy fotowoltaicznej. W ubiegłym miesiącu Onde deklarowało, że w tym roku chce wydać na poszerzenie portfolio projektów OZE jeszcze około 50-60 mln zł.

Spółka notowana od kilku miesięcy na Giełdzie Papierów Wartościowych informowała w ubiegłym miesiącu o przejęciu spółek rozwijających projekty fotowoltaiczne o mocy 90 MW.

Teraz Onde informuje o zakupie 100 proc. udziałów w spółce celowej, która rozwija projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 25 MW zlokalizowany na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

REKLAMA

Projekt ma posiadać warunki techniczne przyłączenia do sieci oraz prawomocne pozwolenie na budowę. Onde podało, że zamierza wybudować tę elektrownię fotowoltaiczną w formule EPC.

Spółka nie podała w komunikacie giełdowym ceny nabycia tego projektu, informując jedynie, że została ona ustalona na warunkach rynkowych.


Obecnie na aktywa Onde składa się już ponad 700 MW zakupionych i około 700 MW projektów zabezpieczonych listami intencyjnymi. Pierwsze mają wejść w etap budowy jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Onde podawało, że w 2021 roku chce rozpocząć budowę dwóch ogromnych elektrowni fotowoltaicznych o mocy 80 MW i 35 MW, dla których zabezpieczono wsparcie w ostatniej aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.

Jednocześnie Onde kontynuuje działalność jako wykonawca elektrowni fotowoltaicznych dla innych inwestorów.

W ubiegłym miesiącu spółka z grupy Erbud pozyskała kontrakt na budowę jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

Kontrakt na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 57,5 MW został zawarty przez Onde ze spółką celową należącą do dewelopera Wento przejętego kilka miesięcy temu przez norweską grupę paliwową Equinor. Zakontraktowana inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 12 miesięcy. Za wykonanie prac Onde otrzyma 125,7 mln zł.

Na koniec pierwszego półrocza 2021 r. portfel zamówień Onde w wykonawstwie był wyceniany na około 1,1 mld zł, z czego niemal 770 mln zł przypadało na segment OZE.

W pierwszym półroczu tego roku wiodący polski wykonawca farm wiatrowych i fotowoltaicznych miał 587 mln zł przychodów, 53 mln zł znormalizowanego zysku operacyjnego oraz 16,3 mln zł zysku netto.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.