Nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego

Nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego
JinkoSolar

Chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych JinkoSolar ogłosił osiągnięcie nowego rekordu sprawności przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną na ogniwie monokrystalicznym typu N. To już czwarta poprawa sprawności tego typu ogniwa ogłoszona przez chińską firmę.

Nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego typu N, który został ogłoszony przez JinkoSolar, wynosi 25,4 proc. i został potwierdzony przez japońskich naukowców z instytutu JET.

Taka sprawność miała zostać osiągnięta na dużym formacie ogniwa. Chiński producent nie podał jednak jego rozmiarów.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku inny chiński producent Longi Solar ogłosił rekordy sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną dla trzech rodzajów ogniw fotowoltaicznych krystalicznych.

Najlepszy z ogłoszonych w czerwcu wyników dotyczył ogniwa wykonanego w innej technologii HJT (Heterojunction). Na dostarczonym przez Longi ogniwie HJT została zmierzona sprawność rzędu 25,26 proc.

Pozostałe dwa rekordy dotyczyły monokrystalicznych ogniw typu TOPCon. Pierwszy przypadek dotyczył podniesienia sprawności ogniw TOPCon typu N do 25,21 proc., a więc był gorszy o 0,19 pkt proc. od nowego rekordu JinkoSolar. 

Nieco gorszą sprawność Longi Solar osiągnął w czerwcu na ogniwie TOPCon typu P (25,02 proc.), jednak w kolejnym miesiącu chiński producent podał, że na dostarczonym przez niego ogniwie TOPCon typu P instytut ISFH zmierzył sprawność 25,19 proc., a więc o 0,17 pkt proc. wyższą od podanej poprzednio.


REKLAMA

Na razie na poziomie modułów będących w ofercie JinkoSolar osiągane są sprawności sięgające 22,3 proc. Taką sprawność ma nowy moduł chińskiego producenta Hi-MO N o mocy 570 W, którego premiera odbyła się podczas tegorocznych targów azjatyckiego przemysłu solarnego SNEC.

JinkoSolar należy do największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych, który skupia się na rozwoju technologii monokrystalicznej.

JinkoSolar w 2020 roku był drugim największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży. Wyniosła ona 18,7 GW, co oznaczało wzrost o ponad 31 proc. w stosunku do sprzedaży z 2019 r. Więcej paneli fotowoltaicznych – o mocy aż 24,5 GW – sprzedał tylko Longi Solar.

Obecnie dziewięć fabryk JinkoSolar jest w stanie wytwarzać w skali roku płytki krzemowe o mocy 27 GW, ogniwa o mocy 12 GW (w tym 940 MW w ogniwach typu N) oraz moduły fotowoltaiczne o mocy 31 GW.

Do końca tego roku zdolności produkcyjne JinkoSolar mają zostać zwiększone odpowiednio do 32,5 GW (płytki), 24 GW (ogniwa) oraz 33 GW (moduły).

W całym 2021 roku JinkoSolar chce sprzedać płytki, ogniwa i moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 25-30 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.