Włosi opracowali panele fotowoltaiczne w kolorze czerwonym

Włosi opracowali panele fotowoltaiczne w kolorze czerwonym
Futurasun

Włoski producent modułów fotowoltaicznych FuturaSun opracował panel fotowoltaiczny przeznaczony do rozwiązań zintegrowanych z budynkiem (BIPV), który wśród konkurentów wyróżnia się nietypową barwą. Moduł jest dostępny w trzech kolorach: czerwonym, pomarańczowym i srebrnym. Oprócz nietypowych rozwiązań włoski producent oferuje także moduły z technologią Back Contact.

Spółka FuturaSun działa na rynku od 2008 roku i od początku specjalizuje się w produkcji modułów fotowoltaicznych w oparciu o różne technologie. Na chwilę obecną, przedsiębiorstwo działa w 70 krajach na całym świecie. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Cittadella w północnej części Włoch. Inne fabryki włoskiej firmy są zlokalizowane są w Europie oraz Azji i zapewniają moc produkcyjna na poziomie 1 GW w skali roku.

Kolorowy moduł fotowoltaiczny o nazwie SILK Pro, który został opracowany przez włoską firmę, jest dostępny w trzech kolorach: czerwony, pomarańczowym oraz srebrnym. SILK Pro Silver jest dostępny w przedziale mocy 280-295W, SILK Pro Orange jest dostępny w przedziale mocy 240-255W, natomiast SILK Pro Red można zakupić w przedziale mocy 230-245W.

REKLAMA

Uzyskanie nietypowych barw modułów wiąże się jednak ze spadkiem sprawności przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną w porównaniu do obecnie dostępnych na rynku modułów o tradycyjnej barwie.


Maksymalna sprawność panelu została ustalona na poziomie 16,19 proc. dla modułu SILK Pro Silver o mocy 295W. Jego napięcie w obwodzie otwartym wynosi 40.5 -41,1 V, a prąd zwarciowy jest równy 8.72-8,93 A. Model Silver o mocy 295W ma wymiar 1755 x 1038 x 35 mm i waży 20,3 kg. Współczynnik temperaturowy mocy Pmax wynosi -0,35 proc./ st. C.

Jak czytamy w karcie katalogowej produktu, włoski producent oferuje użytkownikom 15-letnią gwarancję produktową oraz 25 lat gwarancji na wydajność pracy modułu, która na koniec przewidywanego okresu eksploatacji ma wynosić minimum 87 proc. niezależnie od wybranego koloru.

REKLAMA

Jak twierdzi sam producent, seria kolorowych modułów została zaprojektowana specjalnie pod kątem wymagających projektów, w których estetyka odgrywa bardzo ważną rolę. Moduły z serii SILK Pro nadają się szczególnie do instalacji zintegrowanych z budynkiem poddawanym procesom renowacji, gdzie połączenie nowoczesnej technologii i historycznego wyglądu powinno iść w parze.

FuturaSun zajmuje się także produkcją bardziej tradycyjnych modułów fotowoltaicznych wykonanych w technologii Back Contact (IBC), która w ostatnim czasie zyskuje na popularności dzięki dobrym parametrom wydajnościowym oraz estety wyglądu – na powierzchni modułu nie widać srebrnych połączeń – tzw. busbarów. Moduł jest zamknięty w czarnej ramie, co dodatkowo poprawia efekt wizualny.

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny od FuturaSun z serii Zebra wykonany w technologii IBC ma moc 360W oraz sprawność 21,28 proc., czyli porównywalną do sprawności najnowszych modułów, które są obecnie dostępne na rynku.

Napięcie tego modułu w obwodzie otwartym wynosi 42,6 V, a prąd zwarciowy jest równy 10,86. Wymiar 1685 x 1004 x 35 mm i przy wadze 19,5 kg. Współczynnik temperaturowy mocy Pmax wynosi -0,30 proc./ st. C. Producent oferuje 25 lat gwarancji na wydajność pracy modułu, która to na koniec przewidywanego okresu eksploatacji ma wynosić minimum 89 proc. Co ważne, wszystkie moduły fotowoltaiczne z serii ZEBRA są objęte aż 25-letnią gwarancją produktową.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.