Gwarancje w fotowoltaice – czym się różnią i na co zwrócić uwagę?

Gwarancje w fotowoltaice – czym się różnią i na co zwrócić uwagę?
Stilo Energy

Technologia fotowoltaiki wciąż jest udoskonalana, więc z roku na rok możemy oczekiwać od producentów coraz bardziej wydajnych i solidnych urządzeń stanowiących komponenty instalacji fotowoltaicznej. Inwestujący w fotowoltaikę mają więc prawo oczekiwać, że ich własna elektrownia słoneczna posłuży im efektywnie bardzo długie lata, pod warunkiem oczywiście, że została profesjonalnie zamontowana. Jednak nawet najlepszy sprzęt i profesjonalny montaż nie wyeliminują możliwości awarii w przyszłości. Na tego typu ryzyka przewidziano w fotowoltaice różnego rodzaju gwarancje. Na co powinniśmy zwracać uwagę w tej kwestii, by dokonać właściwego wyboru? Jakie gwarancje są nam oferowane?

Rodzaje gwarancji w świecie PV

Instalacja słoneczna składa się z kilku podzespołów i zarówno całość, jak i poszczególne elementy wchodzące w jej skład podlegają określonej gwarancji. Zasadniczo w branży fotowoltaicznej wyróżnia się 4 główne rodzaje gwarancji:

REKLAMA

  • Gwarancja wydajności – udzielana przez producenta na panele fotowoltaiczne, wynosi najczęściej 25 lat,
  • Gwarancja produktu – udzielana przez producenta na panele fotowoltaiczne i wynosząca zazwyczaj około 10 lat,
  • Gwarancja falownika – udzielana przez producenta inwertera fotowoltaicznego na okres od 5 lat (dla standardowych falowników), do nawet 20 lat (w przypadku mikroinwerterów pochodzących od renomowanych producentów),
  • Gwarancja wykonania – jest to gwarancja udzielana przez firmę wykonującą montaż i wynosi zwykle od 2 aż do 10 lat.

Pamiętajmy! Każda gwarancja ma swoje warunki, których naruszenie może nas skutecznie jej pozbawić, dlatego warto się z takimi warunkami zapoznać każdorazowo, by samemu nieumyślnie nie spowodować strat.

Gwarancja wydajności/uzysku z paneli słonecznych

Panele słoneczne obejmowane są przez producentów m.in. gwarancją wydajności, co wynika z faktu iż w przypadku każdego urządzenia występuje wręcz naturalna tendencja do utraty efektywności działania w miarę upływu lat. Jednak im lepiej wykonane urządzenie, tym coroczny spadek mocy będzie niższy.

W przypadku gwarancji wydajności warto zwrócić uwagę, że występuje podział na gwarancję liniową oraz ograniczoną. Przyjmijmy standardową gwarancję uzysku – 25 lat. Gwarancja liniowa zakłada coroczny spadek sprawności modułów PV określony w procentach (najlepsze marki zakładają 0,5-0,7% corocznego spadku), przy czym producenci udzielający tego typu gwarancji zakładają niższy coroczny spadek wydajności przez pierwsze 10 lat, a wyższy przez kolejne 15 lat.

W przypadku gwarancji ograniczonej, producenci szacują, iż przez pierwsze 10 lat efektywność modułów nie spadnie poniżej 90%, a przez kolejne 15 lat może się zredukować już do 80% wydajności. Najczęściej udzielaną gwarancją wydajności jest właśnie ta ograniczona.

REKLAMA

Choć gwarancja wydajności jest ważnym parametrem, to jednak o wiele istotniejsza jest gwarancja produktu, ponieważ choć 25 lat gwarancji uzysku brzmi naprawdę zachęcająco, nie skorzystamy z tego aspektu wiele, jeżeli panele słoneczne przestaną działać po 2 latach.

Gwarancja produktu udzielana na panele fotowoltaiczne

Ten rodzaj gwarancji obejmuje wszelkie wady fabryczne i błędy leżące po stronie producenta, tj. nagłe awarie ogniw fotowoltaicznych, rdzę bądź spadek mocy maksymalnej poniżej 80% od Standardowych Warunków Testowania (STC). Z pewnością nie warto kupować paneli, których gwarancja produktowa jest niska, chociaż wyprodukowane bez wad i właściwie zamontowane panele cechują się bardzo niską awaryjnością, jednak warto zwracać uwagę na długość gwarancji produktowej, ponieważ im jest ona dłuższa, tym bardziej producent poświadcza ich wysoką jakość.

Gwarancja na falownik

Falowniki (inwertery) cechuje znacznie niższa żywotność, niż w przypadku paneli, ponieważ inwertery posiadają wiele części ruchomych, roboczą temperaturę i wysokie napięcie. Ich żywotność szacuje się na około 8-15 lat, a najczęściej udzielana gwarancja obejmuje 5 lat, dlatego też w miarę możliwości warto wybierać rozszerzoną gwarancję na falownik. Zdarzają się również producenci, którzy udzielają nawet do 20 lat takiej gwarancji, jednym z takich producentów jest APsystems, których inwertery wykorzystuje w swoich instalacjach Stilo Energy.

Gwarancja wykonania

Profesjonalny montaż jest kluczowy dla działania instalacji PV przez kolejne lata, dlatego należy wybierać instalatorów z bogatym doświadczeniem i wiedzą w branży, oferujących nam odpowiednie doradztwo, profesjonalny serwis w przyszłości oraz zapewniających co najmniej 5-letnią gwarancję na wykonany przez siebie montaż. Przykładem może być tutaj złota gwarancja Stilo Energy, która nie tylko trwa aż 12 lat, ale również poza samym montażem obejmuje konstrukcję wsporczą, materiały montażowe oraz wady ukryte paneli fotowoltaicznych.

 

artykuł sponsorowany