Potentat wchodzi na polski rynek farm fotowoltaicznych

Potentat wchodzi na polski rynek farm fotowoltaicznych
Nick Boyle

Należący do koncernu paliwowego BP deweloper elektrowni fotowoltaicznych Lightsource bp kupił pierwsze projekty farm PV na polskim rynk, z których pierwsze mają być gotowe do budowy już w przyszłym roku.  

Utworzona w 2010 roku przez Brytyjczyka Nicka Boyla firma Lightsource bp należy do grona globalnych liderów w zakresie budowy i zarządzania farmami fotowoltaicznymi. Połowę udziałów w Lightsource bp posiada koncern paliwowy BP.

Obecnie firma zatrudnia na całym świecie 600 osób, a w ciągu najbliższych czterech lat planuje zwiększenie liczby pracowników o ponad 500.

REKLAMA

Taki zespół ma być potrzebny do zrealizowania celu firmy, którym jest budowa portfela farm fotowoltaicznych o mocy 25 GW do roku 2025.

Na razie w portfelu Lightsource bp są zrealizowane projekty fotowoltaiczne o mocy 3,8 GW, natomiast od momentu nawiązania współpracy z BP, co nastąpiło w 2017 roku, globalny portfel projektów brytyjskiej firmy wzrósł z 1,6 GW do ponad 20 GW.

Kolejnym rynkiem, na którym inwestycje będzie prowadzić brytyjski deweloper, jest Polska. BP zasygnalizował zainteresowanie wejściem na polski rynek fotowoltaiczny zaledwie kilka tygodni temu, a teraz ogłasza podpisanie umowy zakładającej przejęcie rozwijanych w naszym kraju projektów elektrowni fotowoltaicznych o mocy 757 MWp. Około połowa może być gotowa do budowy już w 2022 roku.

Nakłady na realizację całej inwestycji mogą wynieść według szacunków Lightsource bp nawet 500 milionów euro.


REKLAMA

Portfel dziewięciu inwestycji w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim ma być realizowany we współpracy z doświadczonym lokalnym deweloperem z branży energetyki odnawialnej. Lightsource nie ujawnia jednak jego nazwy.

Po oddaniu inwestycji do użytku, wybudowane farmy fotowoltaiczne zapewnią ilość czystej energii elektrycznej wystarczającą, aby zasilić ponad 362 tys. polskich gospodarstw domowych. 

Energia z projektów Lightsource bp będzie sprzedawana w części na rynku spot, a także poprzez odbiorców korporacyjnych w ramach umów długoterminowych.

Deweloper chce się ponadto posiłkować publicznymi gwarancjami sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego. Energia z wybranych projektów ma zostać zaoferowana w przyszłorocznych aukcjach.

Na zakupie portfela projektów o mocy 757 MWp brytyjska firma nie chce jednak poprzestać i planuje rozwój w Polsce elektrowni fotowoltaicznych o mocach liczonych w gigawatach.

– Skupimy się teraz na zwiększeniu naszej obecności w kraju w oparciu o tę pierwszą transakcję. Lightsource bp zamierza wnieść do polskiego systemu elektroenergetycznego niedrogą, czystą i niskoemisyjną energię, liczoną w gigawatach – mówi Michał Głowacki, dyrektor ds. rozwoju biznesu Lightsource bp w Polsce

– Wejście na polski rynek stanowi dla nas niezwykle ważny krok. Polska należy do grona największych gospodarek europejskich, na których do tej pory nie byliśmy jeszcze obecni. Ponieważ odnawialne źródła energii muszą podwoić swój udział w sieci, możliwości wzrostu pojawiające się przed tą branżą są ogromne – dodaje Vlasios Souflis, odpowiedzialny za globalną ekspansję Lightsource bp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.