Green Genius zdobył finansowanie na kolejne farmy PV

Green Genius zdobył finansowanie na kolejne farmy PV
Green Genius

Wywodzący się z Litwy deweloper, który należy do największych inwestorów na polskim rynku PV, podpisał umowę z Eiffel Investment Group, na mocy której pozyskał 20 milionów euro finansowania. Firma planuje wykorzystać te środki tym razem nie na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych w Polsce, ale w państwach południowej Europy.

Green Genius to jeden z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku fotowoltaicznym. Obecnie w naszym kraju litewski deweloper realizuje swój czwarty portfel elektrowni słonecznych o całkowitej mocy 115 MW, którego koszt ma wynieść około 110 mln euro. Po zrealizowaniu tego portfela moc projektów fotowoltaicznych Green Genius w Polsce osiągnie prawie 250 MW.

W maju 2021 roku Green Genius rozpoczął ponadto budowę swojej pierwszej biogazowni w Polsce, która zlokalizowana będzie w Turowcu, na terenie województwa lubelskiego, a jej moc wyniesie 999 kW. 

REKLAMA

Ambicje litewskiej firmy wykraczają jednak poza Polskę.  Obecnie projekty firmy są rozwijane poza Litwą i Polską także w Hiszpanii, Włoszech i Rumunii. Do 2025 roku całkowita moc inwestycji zrealizowanych przez Green Genius ma osiągnąć 1,5 GW.

Pozyskane właśnie finansowanie umożliwi realizację pierwszych farm fotowoltaicznych Green Genius w południowej części Europy.

REKLAMA

Rokas Bancevičius, CFO firmy Green Genius, podkreśla, że finansowanie od Eiffel Investment Group na realizację inwestycji we Włoszech i w Hiszpanii nie jest udzielane pojedynczemu, gotowemu do budowy projektowi, ale całemu portfolio inwestycji będących w końcowym stadium przygotowania.

Celem jest sfinansowanie nakładów inwestycyjnych na etapie przed budową przy jednoczesnym czerpaniu korzyści z dywersyfikacji portfela. Świadczy to o zaufaniu instytucji finansowych takich jak Eiffel Investment Group, które doceniają naszą kondycję i kompetencje w zakresie rozwoju projektów związanych z energią odnawialną – mówi Rokas Bancevičius.

Bancevičius podkreśla, że zapotrzebowanie na czystą energię w Europie będzie nadal szybko rosło, zwłaszcza biorąc pod uwagę ambitne cele Unii Europejskiej w zakresie wdrożenia neutralnego klimatycznie modelu gospodarczego do 2050 roku.

Pierre-Antoine Machelon, Head of Energy Transition w Eiffel Investment Group, informuje, że instrumenty kapitałowe powiązane z transformacją energetyczną Eiffel Investment Group wspierają finansowanie kosztów na etapie przed budową w sytuacji, gdy tradycyjne źródła finansowania długoterminowego nie są dostępne

Zabezpieczeniem transakcji są zdywersyfikowane projekty w późnej fazie rozwoju – nieobarczone ryzykiem braku realizacji.

– Chcemy kontynuować współpracę, której celem jest przyspieszenie wdrożenia projektów Green Genius – zapewnia przedstawiciel Eiffel Investment Group.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.