Wyższe ceny energii odnawialnej w aukcji w Hiszpanii

Wyższe ceny energii odnawialnej w aukcji w Hiszpanii
Enel

Hiszpanie rozstrzygnęli kolejną aukcję dla odnawialnych źródeł energii. Aukcje są kluczowym mechanizmem mającym służyć osiągnięciu przez Hiszpanię celów strategii energetycznej, która zakłada m.in. zakończenie produkcji energii z węgla i ograniczenie generacji z atomu, a także dominację OZE w krajowym miksie energetycznym w perspektywie roku 2030.

W kolejnej hiszpańskiej aukcji dla OZE, której wyniki ogłosił kilka dni temu Madryt, do podziału było wsparcie mające umożliwić wybudowanie odnawialnych źródeł energii o mocy 3,3 GW. 

W aukcji inwestorzy zagospodarowali 95 proc. udostępnionego wolumenu. W tym 866 MW przypadło na fotowoltaikę, a 2258 MW na energetykę wiatrową. W sumie skutecznie złożono 61 ofert.

REKLAMA

Najniższa złożona oferta zakładała sprzedaż energii z PV po stawce 24,4 EUR/MWh (112,5 PLN/MWh) i była wyraźnie wyższa od ceny osiągniętej w aukcji przeprowadzonej na początku tego roku.

Średnia cena energii w całej aukcji wyniosła 30,56 EUR/MWh (141 PLN/MWh).

W pierwszej tegorocznej aukcji, która odbyła się w styczniu, hiszpańskie ministerstwo transformacji ekologicznej przyznało gwarancje sprzedaży energii dla 32 projektów o łącznej mocy 3,034 GW – z czego 2,036 GW to inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne, a 998 MW w farmy wiatrowe. 

W aukcji zastosowana została reguła tzw. pay-as-bid, zgodnie z którą inwestorzy, których projekty zostały objęte wsparciem, zyskali na 12 lat gwarantowany poziom przychodów ze sprzedaży energii zgodnie z oferowaną przez nich ceną.

W pierwszej tegorocznej aukcji średnie ceny energii w skutecznie złożonych ofertach w przypadku fotowoltaiki wyniosły 24,47 EUR/MWh, a w przypadku wiatru 25,31 EUR/MWh.

REKLAMA

Najniższa cena energii w przypadku PV wyniosła tylko 14,89 EUR/MWh, natomiast wśród ofert związanych z energetyką wiatrową było to 20,00 EUR/MWh.

Najnowsza aukcja nie przyciągnęła największych inwestorów z rynku odnawialnych źródeł energii w Hiszpanii – w tym Iberdroli czy Enel. Jako powód absencji te firmy wskazały na ryzyko związane z zapowiedziami hiszpańskiego rządu jeśli chodzi o ograniczenie wzrostu cen energii.

W tej sytuacji największym wygranym aukcji okazała się firma Capital Energy, która zapewniła sobie wsparcie dla projektów wiatrowych o łącznej mocy 1548 MW oraz 8 MW w fotowoltaice.

Drugim największym wygranym aukcji jest deweloper Forestalia, który zapewnił sobie gwarancje rozliczeń energii dla projektów wiatrowych o mocy 562 MW i fotowoltaicznych o mocy 215 MW.

W najnowszej hiszpańskiej aukcji dla OZE wydzielono osobną kategorię dla projektów zakładających partycypację lokalnych społeczności. Do podziału dla tej grupy było 300 MW, jednak finalnie wsparciem objęto tylko projekty o mocy 5,75 MW.

Organizacja kolejnych aukcji ma sprawić, że Hiszpanii uda się osiągnąć cel, którym jest zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym z poziomu 43 proc. osiągniętego w ubiegłym roku do 74 proc. w roku 2030.

Tym samym źródła odnawialne, stabilizowane przez technologie magazynowania energii i zielonego wodoru, mają wypełnić miejsce w miksie energetycznym, które zwolni wyłączenie ostatnich elektrowni węglowych w Hiszpanii, co ma nastąpić do roku 2025, a także wygaszenie czterech z siedmiu hiszpańskich elektrowni jądrowych do roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.