Onde z prestiżowym unijnym certyfikatem

Onde z prestiżowym unijnym certyfikatem
Onde

Onde jest pierwszą w Polsce spółką z branży odnawialnych źródeł energii, która otrzymała unijny certyfikat EMAS. Tym samym dołączyła do wąskiego grona zaledwie 70 polskich firm, które mogą pochwalić się tym wyróżnieniem.

Onde to czołowy polski generalny wykonawca farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Spółka należąca do grupy Erbud deklaruje, że ma niemal 60-procentowy udział w rynku budowy farm wiatrowych oraz 10 proc. w budowie farm fotowoltaicznych w naszym kraju. Onde dotąd zrealizowało blisko 250 projektów budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej osiągalnej mocy niemal 3000 MW.

Spółka, która od kilku miesięcy jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym roku rozpoczęła ponadto budowę własnego portfela projektów w energetyce odnawialnej. Obecnie na aktywa Onde składa się już ponad 700 MW zakupionych i około 700 MW projektów zabezpieczonych listami intencyjnymi. Pierwsze mają wejść w etap budowy jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Teraz Onde będzie mogło się pochwalić również tym, że działania spółki są zgodne z unijnymi wymogami środowiskowymi, co potwierdza wydany certyfikat EMAS.

REKLAMA

EMAS (EcoManagement and Audit Scheme) to unijny system certyfikacji środowiskowej. Rejestracja w systemie oznacza spełnienie przez organizację najbardziej wyśrubowanych wymagań środowiskowych. Jak wskazuje Onde, uzyskanie certyfikatu EMAS wymaga uporządkowania obowiązków dotyczących ochrony środowiska, optymalizacji kosztowych i efektywnego zarządzają energią oraz innymi zasobami.

– Certyfikacja i umieszczenie Onde w unijnym rejestrze EMAS jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem, wpisującym się w naszą filozofię prowadzenia odpowiedzialnego, zrównoważonego biznesu i potwierdzającym realizowane od lat działania w obszarze ochrony środowiska naturalnego. Podczas każdego kontraktu nadzorujemy aspekty środowiskowe oraz wpływ na otoczenie, a także podejmujemy współpracę ze społecznością lokalną – mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.

Jak podkreśla prezes Onde, oprócz prestiżu, certyfikat EMAS to również wiele wymiernych korzyści.

– Celem certyfikacji było potwierdzenie ograniczenia wpływu środowiskowego naszej działalności, ale z pewnością EMAS może stanowić też kolejną przewagę konkurencyjną w przypadku przetargów, gdzie preferowani są wykonawcy, którzy mają wdrożoną politykę środowiskową. Jest to jedno z coraz popularniejszych kryteriów w krajach zachodniej i północnej Europy, gdzie Onde może w przyszłości pojawić się ze swoją ofertą. Co więcej, certyfikat ten może wpłynąć na obniżenie stawek w wielu instytucjach ubezpieczeniowych – dodaje Paweł Średniawa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.