Sejm ekspresowo uchwalił nowe prawo dla prosumentów

Sejm ekspresowo uchwalił nowe prawo dla prosumentów
Sejm RP

Od moment wprowadzenia do Sejmu nowego projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, dotyczącego zasad rozliczeń prosumentów, do uchwalenia ustawy minęła tylko doba. O przyjęciu ustawy zdecydowała różnica 13 głosów. Gdyby w posiedzeniu Sejmu uczestniczyła większa liczba posłów opozycji, wówczas ustawa mogłaby zostać odrzucona.

Jeszcze wczoraj wydawało się, że zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii w części poświęconej nowym zasadom rozliczania energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów nie zostaną uchwalone tak szybko.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o OZE, który zawierał nowe reguły rozliczeń prosumentów, wycofała bowiem Jadwiga Emilewicz, sprzeciwiając się wprowadzonym do niego zmianom i brakowi dłuższego okresu przejściowego.

REKLAMA

Tymczasem jeszcze tego samego dnia posłowie PiS skierowali do Sejmu nowy projekt, powielający wcześniej procedowane rozwiązania – ale z dłuższym vacatio legis – zakładającym wprowadzenie nowych zasad rozliczeń prosumentów nie od 1 lutego, jak  jeszcze dzień wcześniej chcieli posłowie PiS, ale od 1 kwietnia. Wczoraj wieczorem odbyło się pierwsze czytanie nowego projektu, podczas którego poprawkę przesuwającą wejście w życie ustawy o dwa miesiące, na 1 kwietnia, zgłosił poseł Krzysztof Tchórzewski.

Nowelizacja ustawy o OZE w wersji skierowanej zaledwie wczoraj do parlamentu została uchwalona już dzisiaj na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Opozycji nie udało się przeforsować wniosku o odrzucenie projektu w całości, podobnie nie przegłosowano zgłoszonej poprawki uwzględniającej inny sposób rozliczeń prosumentów niż zaproponowany w poselskim projekcie PiS.

Do uchwalenia ustawy wystarczyły głosy wszystkich obecnych na posiedzeniu Sejmu posłów PiS w liczbie 222, jeden głos posła Kukiz15 (Stanisław Żuk) oraz dwa głosy posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza). Nie głosowało sześciu posłów PiS – w tym Jadwiga Emilewicz.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Przeciwko ustawie zagłosowało 212 posłów opozycji. Gdyby na posiedzeniu pojawiła się większa liczba posłów z klubów, które głosowały przeciwko ustawie (zabrakło m.in. 7 posłów KO), wówczas ustawa najpewniej zostałaby odrzucona.

Jeśli opozycji nie uda się w Senacie pokrzyżować planów PiS dotyczących wprowadzenia nowych zasad rozliczeń prosumentów, a prezydent podpisze ustawę w wersji przyjętej dzisiaj przez Sejm, nowe regulacje wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r.

Prosumenci, którzy uruchomią instalację fotowoltaiczną do tego dnia, lub rozpoczną proces ubiegania się o przyłączenie do sieci, będą mogli nadal korzystać z rozliczeń w dotychczasowym systemie opustów w okresie do 15 lat.

Natomiast prosumenci, którzy rozpoczną proces przyłączania po 31 marca 2022 r., mają być rozliczani na nowych zasadach zgodnie z systemem net-billingu, sprzedając niewykorzystane nadwyżki energii po średniej cenie z rynku hurtowego (przy czym obowiązywać ma okres przejściowy do połowy 2022 r., do kiedy ta grupa prosumentów ma być tymczasowo objęta dotychczasowymi rozliczeniami w formie opustów).

Cena energii, po jakiej będą rozliczani nowi prosumenci rozpoczynający proces przyłączenia po 31 marca, będzie zgodna ze średnią ceną miesięczną, która została odnotowana na Towarowej Giełdzie Energii, a od połowy 2024 r. mają przejść na ceny godzinowe.

Rozliczenia prosumentów mają być prowadzone przez sprzedawców energii za pomocą tzw. konta prosumenckiego. Wartość energii wprowadzanej do sieci przez prosumenta ma być kumulowana na tym koncie w formie tzw. depozytu prosumenckiego. Będzie można z niego pomniejszyć należności za energię pobraną z sieci przez prosumenta. Depozyt niewykorzystany w okresie do 12 miesięcy przepadnie.

Uchwalona dzisiaj przez Sejm nowelizacja ustawy o OZE wprowadza też kategorię reprezentanta prosumentów, czyli podmiotu, który ma reprezentować właścicieli mikroinstalacji w relacjach m.in. z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Ponadto nowe prawo wprowadzi koncepcję prosumentów zbiorowych oraz wirtualnych. Pierwsza kategoria ma się odnosić do mieszkańców budynków wielorodzinnych, na których zostały zainstalowane mikroinstalacje OZE.

Z kolei koncepcja prosumenta wirtualnego umożliwi sprzedaż energii produkowanej z instalacji oddalonych od punktu odbioru, adekwatnie do posiadanego udziału w takich instalacjach. W ten sposób działalność prosumencką będą mogły prowadzić m.in. osoby, które nie mają możliwości zainstalowania mikroinstalacji OZE w obrębie własnej nieruchomości.

Kategoria prosumenta wirtualnego ma jednak wejść w życie dopiero w połowie 2024 r. Wtedy ma już działać Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE), który ułatwi prowadzenie rozliczeń z zakładami energetycznymi. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.