Onde wchodzi w ogromny projekt PV

Onde wchodzi w ogromny projekt PV
Onde

Notowane na giełdzie Onde rozbudowuje portfel projektów fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowę przedwstępną nabycia 50 proc. udziałów w 150‑megawatowej inwestycji PV. 

Jak informuje Marta Masternak, pełnomocnik zarządu ds. nabywania i rozwoju projektów OZE w Onde, projekt ma być na dosyć zaawansowanym etapie realizacji i uzyskano dla niego już warunki przyłączenia.

– Jest on atrakcyjny inwestycyjnie, zlokalizowany na dużym obszarze o korzystnym profilu terenu. Spełnia więc doskonale kryteria doboru projektów do naszego portfela inwestycyjnego – mówi Marta Masternak.

REKLAMA

Onde, który dotąd działał na rynku głównie jako generalny wykonawca farm wiatrowych i fotowoltaicznych, w tym roku rozbudowuje portfolio własnych projektów OZE. Na ten cel spółka pozyskała 214,5 mln zł w procesie IPO.

Jak informuje Onde, te śodki już pozwoliły na refinansowanie zakupionych wcześniej projektów słonecznych i wiatrowych, a pozostałe pieniądze zostaną wykorzystane na zakup kolejnych projektów, które będą realizowane w formule develop-build-sell.

Dzięki nowej umowie portfolio inwestycyjne Onde powiększyło się do niemal 830 MW w projektach wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

– Zależy nam na tym, aby możliwie szybko zbudować duży, dobrej jakości, portfel inwestycyjny. Dzięki temu relatywnie szybko będziemy mogli dodać do naszych wyników, pokaźne zyski ze sprzedaży gotowych projektów OZE – mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.  

– Obecnie ceny energii z tradycyjnych źródeł są około dwa razy wyższe niż z OZE. Dlatego zielona rewolucja musi nabrać jeszcze większego rozpędu, a my chcemy być na czele tego wyścigu – dodaje.

Przychody Onde w segmencie OZE, bazujące na razie na kontraktach dotyczących generalnego wykonawstwa, w 2020 roku stanowiły 80 proc. wartości sprzedaży spółki.

Onde zapewnia, że ma niemal 60 proc. udział w rynku budowy farm wiatrowych oraz 10 proc. w budowie farm fotowoltaicznych w Polsce.

Spółka z grupy Erbud zrealizowała dotąd dla innych inwestorów blisko 250 projektów budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 3 GW.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.