Świetny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego HJT

Świetny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego HJT
Longi Solar

Największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych Longi Solar poinformował o ustanowieniu nowego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w technologii wielozłączowej, która może wkrótce zacząć zdobywać coraz większy udział w rynku PV, zastępując technologię ogniw PERC.

Longi Solar kilka dni temu poinformował, że na wielozłączowym ogniwie fotowoltaicznym HJT (Heterojunction) udało mu się osiągnąć sprawność wynoszącą 25,82 proc. Teraz, zaledwie kilka dni po tej informacji, chiński producent zakomunikował zwiększenie sprawności tego rodzaju ogniwa aż do 26,30 proc.

Jest to nowy rekord w branży fotowoltaicznej jeśli chodzi o sprawność ogniwa HJT. Jednocześnie jest to najlepszy wynik w kategorii ogniw wykonanych z wykorzystaniem technologii FBC (Front-Back-Contact).

REKLAMA

Oba wyniki były efektem badań przeprowadzonych przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung (ISFH).

Oprócz podniesienia sprawności Longi Solar podkreśla zwiększenie współczynnika wypełniania ogniwa FF (Fill Factor), który miał po raz pierwszy przekroczyć 86 proc., osiągając wartość 86,59 proc., co jest najlepszym wynikiem jeśli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu.

Dzięki temu na ogniwie bazującym na płytce M6, zawierającym 9 szyn przewodzących, tzw. busbarów, zostało osiągnięte natężenie prądu 40,49 miliamperów na cm2.


REKLAMA

To już kolejny w tym roku rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego, o którym informuje Longi Solar. Wcześniej w tym roku chiński producent ogłosił rekordowe sprawności ogniw wykonanych w dwóch innych technologiach.

Oba rekordy dotyczyły technologii TOPCon konkurującej z HJT o zastąpienie ogniw PERC jako dominujących na rynku fotowoltaicznym. Na ogniwie TOPCon typu P wykonanym przez Longi została stwierdzona sprawność 25,19 proc., a na ogniwie TOPCon typu N osiągnięto wynik 25,21 proc.

Nowe moduły fotowoltaiczne, które obecnie wprowadza na rynek Longi Solar, posiadają na razie sprawności niższe o około 3 pkt proc. od rekordowych wyników osiąganych na poziomie ogniw.

Przed miesiącem Longi Solar zaprezentował nowy moduł Hi–RO Onyx o maksymalnej nominalnej mocy 400 W. Jest on wykonany z połówkowych ogniw monokrystalicznych i ma go charakteryzować sprawność wynosząca 22,2 proc. Spadek sprawności modułu ma wynosić w pierwszym roku 1,5 proc., a w kolejnych latach 0,5 proc. Co ciekawe, ten moduł nie posiada szyn zbiorczych, które są charakterystyczne dla innych modułów bazujących na ogniwach krystalicznych.

Kilka miesięcy wcześniej chiński producent ogłosił wprowadzenie do oferty dwustronnego modułu o nazwie Hi-MO N, w którym wykorzystano ogniwa TOPCon typu N. Rozmiar zastosowanych w tym module ogniw wynosi 182 mm x 182 mm, czyli jest zgodny ze standardem promowanym przez Longi. Nowe moduły Hi-MO N mają osiągać w seryjnej produkcji moc nominalną rzędu 570 W, a ich sprawność ma sięgać 22,3 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.