Ogniwo perowskitowo-krzemowe coraz bliżej 30 procent

Ogniwo perowskitowo-krzemowe coraz bliżej 30 procent
Solliance

Konsorcjum Solliance zrzeszające europejskie firmy i instytuty badawcze potwierdza sens prac nie tylko nad ogniwami wykonanymi wyłącznie z bardzo obiecującego materiału, jakim jest perowskit, ale także nad ogniwami łączącymi go z tradycyjnie stosowanym w fotowoltaice krzemem krystalicznym.

O ile rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego wyłącznie z perowskitu przekracza już 25 proc., to jeszcze lepsze wyniki udaje się osiągnąć naukowcom pracującym nad ogniwami tandemowymi, które łączą warstwy perowskitu z ogniwem na bazie krzemu krystalicznego.

Solliance poinformowało o osiągnięciu sprawności wynoszącej 29,2 proc. na ogniwie łączącym częściowo transparentną warstwę perowskitu i krzemu krystalicznego. Sprawdzono przy tym również sprawność wyłącznie warstwy perowskitowej, w przypadku której osiągnięty został wynik 17,8 proc.

REKLAMA

Nowy wynik na poziomie 29,2 proc. oznacza poprawę o 0,5 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego rekordu sprawności na tego rodzaju ogniwie ogłoszonym przez Solliance w kwietniu br. Wiadomo, że wówczas zbadano ogniwo perowskitowe wielkości zaledwie 9 mm2. Teraz Solliance nie podał w komunikacie powierzchni nowego ogniwa.


Naukowcy sprawdzili zastosowanie perowskitu także w połączeniu z ogniwem cienkowarstwowym CIGS, bazującym na połączeniu miedzi, indu, galu i selenu, które zostało dostarczone przez specjalizującą się w tej technologii firmę Mia Sole. Uzyskany wynik sprawności na charakteryzującym się elastycznością ogniwie wyniósł 27,1 proc., co stanowi poprawę, ale tylko o 0,1 pkt proc. w porównaniu do wyniku osiągniętego na takim ogniwie w kwietniu br.

REKLAMA

W skład Solliance wchodzą m.in. holenderskie instytuty ECN i TNO, belgijski imec, Holst Centre, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytety w Eindhoven, Hasselt oraz Delft.

Solliance podaje, że uzyskany wynik sprawności ogniwa perowskitowo-krzemowego jest światowym rekordem, jednak w grudniu ubiegłego roku jeszcze wyższą wartość ogłosiła brytyjska firma Oxford PV.

W grudniu 2020 roku Oxford PV poinformował o osiągnięciu sprawności na tego rodzaju ogniwach wynoszącej aż 29,52 proc. – a więc o około 3-4 pkt proc. lepszej od obecnych rekordów sprawności ogniw krystalicznych wykonanych w technologiach Heterojunction czy TOPCon.

W lipcu tego roku Oxford PV zbudował w Niemczech pierwszą na świecie linię produkcyjną umożliwiającą nadruk warstwy perowskitowej na krzemowe ogniwa PV.

Produkcja ogniw krzemowo-perowskitowych ma ruszyć w pełni w zakładzie w Brandenburg an der Havel w przyszłym roku. Zdolności produkcyjne mają pozwolić na wytworzenie w skali roku tandemowych ogniw o mocy 100 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.