Dwóch producentów zapłaci kary za niewycofanie z rynku paneli PV

Dwóch producentów zapłaci kary za niewycofanie z rynku paneli PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Koreański producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Q Cells informuje o kolejnym korzystnym dla siebie wyroku niemieckiego sądu w sporze z producentami Longi i REC, których koreańska firma oskarżyła o nielegalne wykorzystanie technologii umożliwiających podniesienie sprawności ogniw PV.

Sprawa sięga kwietnia 2019 roku, kiedy Q Cells złożył pozwy do niemieckiego sądu przeciwko firmom Longi Solar i REC, wskazując, że dopuściły się one naruszenia ochrony patentowej, którą koreańska firma posiadała w zakresie technologii monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych PERC.

Sąd rejonowy w Dusseldorfie potwierdził zasadność roszczeń, uznając, że pozwane firmy bezprawnie wykorzystywały technologię opatentowaną przez Q Cellls.

REKLAMA

W wyroku sądu z czerwca 2020 roku orzeczono, że firmy Longi i REC powinny wycofać wybrane modele paneli fotowoltaicznych, które trafiły na niemiecki rynek od 30 stycznia 2019 r.

Longi i REC nie wypełniły jednak tego wyroku, nie wycofując z rynku sprzedanych modułów, co skutkowało nałożeniem na te firmy kary pieniężnej.

Teraz wyższy sąd krajowy w Dusseldorfie potwierdził decyzję sądu pierwszej instancji o nałożeniu na producentów paneli fotowoltaicznych Longi i REC kary pieniężnej.

Jak poinformował Q Cells w komentarzu przesłanym do portalu Gramwzielone.pl, niemiecki sąd uznał w swojej decyzji, że obie firmy są zobowiązane do wycofania naruszających prawo produktów i powinny skierować do swoich kontrahentów jednoznaczne żądanie ich zwrotu.

– Jeśli spółki Longi lub REC sugerują, że zastosowanie wniosku o wycofanie produktu zależy od uznania klienta, dłużnicy muszą jednoznacznie poinformować swoich klientów, że są narażeni na ryzyko nałożenia bezpośredniej odpowiedzialności za spełnienie wymogów związanych z obowiązkiem wycofania produktu – czytamy w komentarzu Q Cells.

W najnowszej decyzji sąd w Dusseldorfie uznał ponadto, że zarówno Longi jak i REC muszą przedłożyć Q Cells kopie wszystkich wysłanych listów lub listę odbiorców listów, aby umożliwić weryfikację wypełnienia obowiązku wycofania z rynku swoich produktów.

REKLAMA

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: