Onde notuje trzykrotny wzrost przychodów

Onde notuje trzykrotny wzrost przychodów
Onde

Działająca na rynku wykonawstwa i dewelopmentu odnawialnych źródeł energii firma Onde w pierwszych trzech kwartałach tego roku 3-krotnie zwiększyła sprzedaż rok do roku, zbliżając się 1 mld zł przychodów. W podobnym tempie wzrósł zysk operacyjny i wynik netto spółki.

Onde, czołowy wykonawca farm wiatrowych i fotowoltaicznych, w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku odnotował niemal 928 mln zł przychodów i 70 mln znormalizowanego zysku operacyjnego oraz 56,3 mln zł zysku netto.

Spółka z grup Erbud podkreśla, że kluczowy wpływ na jej rezultaty miały przychody z segmentu OZE, które stanowiły 80 proc. przychodów wygenerowanych w ciągu 9 miesięcy 2021 r.

REKLAMA

Zgodnie ze strategią przedstawioną inwestorom podczas IPO, Onde zamierza znacznie poszerzać swoją obecność na tym rynku, rozwijając projekty słoneczne i wiatrowe na własny rachunek. Na ten cel pozyskano podczas pierwszej oferty publicznej akcji zakończonej w lipcu br. 214 mln zł.


REKLAMA


– W ostatnich tygodniach pozyskaliśmy projekty PV o łącznej mocy około 200 MW, w tym około 150 MW to projekty z warunkami podłączenia do sieci. Łącznie mamy obecnie do zrealizowania i komercjalizacji niemal 830 MW farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednocześnie chcemy wciąż korzystać z przewag, jakie dają nam nasze unikatowe kompetencje na rynku wykonawstwa instalacji OZE, zwiększając systematycznie przychody z tej działalności –
mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.

Obecnie backlog spółki w wykonawstwie wart jest około 800 mln zł, z czego ponad 524 mln zł przypada na budownictwo OZE. W tej chwili portfel zamówień spółki na przyszły rok pokrywa niemal 450 mln przychodów. Dodatkowo Onde na najbliższe dwa lata ma do wykonania instalacje OZE na własny rachunek o wartości rynkowej ok. 600 mln zł.

– Chcemy wejść w kolejny rok z portfelem, który zapewni nam wzrosty w całym 2022 roku. Jednocześnie będziemy już generować zyski z komercjalizacji pierwszych projektów deweloperskich. To daje nam solidne podstawy do optymizmu co do przyszłorocznych wyników  ocenia Paweł Średniawa.

– Nie zwalniamy również tempa jeśli chodzi o pozyskiwanie kolejnych projektów do naszego portfela inwestycyjnego. Liczymy na to, że do końca 2021 roku przekroczymy 1 GW projektów deweloperskich – dodaje Paweł Średniawa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.