Rolnicy sprzeciwiają się zmianom w rozliczeniach prosumentów

Rolnicy sprzeciwiają się zmianom w rozliczeniach prosumentów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, sprzeciwiając się zmianom zasad rozliczeń prosumentów, które zakłada ta nowelizacja.  

W przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o OZE, która obecnie czeka na rozpatrzenie przez Senat, zapisano zakończenie obecnego sposobu rozliczeń prosumentów w formie tzw. opustów. Dla instalacji zgłaszanych do przyłączenia od 1 kwietnia 2022 r. stosowany ma być nowy sposób rozliczeń zakładający wynagrodzenie prosumentów za nadwyżki energii kierowane do sieci zgodnie ze średnia ceną energii z rynku hurtowego. Ten system jest uważany za mniej korzystny i może istotnie wydłużyć okres zwrotu z inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną.

Przeciwko zmianom w systemie rozliczeń prosumentów zaprotestowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

REKLAMA

W liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego prezes KRIR Wiktor Szmulewicz sprzeciwia się wdrożeniu nowego systemu, który został zapisany w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

– Zaproponowany system jest niekorzystny dla prosumentów ze względu na dużą różnicę cen energii na rynku a stawek proponowanych przez operatora. Stanowi to zagrożenie dla wyhamowania inwestycji gospodarstw domowych w instalacje odnawialnych źródeł energii, ze względu na wydłużony czas zwrotu inwestycji – napisał Wiktor Szmulewicz.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaproponowała, aby cena energii wprowadzanej przez prosumenta do sieci nie była niższa niż 25 proc. ceny energii sprzedawanej przez operatora.  

Uwagi KRIR zostały skierowane także do marszałka Senatu, który teraz zajmie się zmianami w zasadach rozliczeń prosumentów, które ostatnio zostały uchwalone przez posłów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.