R.Power przejmuje hurtownię fotowoltaiczną

R.Power przejmuje hurtownię fotowoltaiczną
R.Power

Czołowy deweloper farm fotowoltaicznych przejmie należącą dotychczas do grupy Edison Energia hurtownię fotowoltaiczną Menlo Electric. R.Power kupił jednocześnie pięć spółek celowych Edison Energia, które rozwijają projekty farm PV.

Grupa R.Power, największy polski deweloper farm fotowoltaicznych, który obecnie rozwija portfel elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 5 GW, nabędzie od Edison Energia S.A. akcje spółki Menlo Electric zajmującej się dystrybucją sprzętu PV w Polsce i za granicą.

– Dystrybutorzy sprzętu fotowoltaicznego rzadko cieszą się takim zainteresowaniem jak producenci sprzętu, deweloperzy czy instalatorzy. Tymczasem w świecie szybko zmieniających się cen i rwących się łańcuchów logistycznych ich znaczenie szybko rośnie – wyjaśnia powody przejęcia Przemek Pięta, prezes R.Power.

REKLAMA

– Rozwój działalności dystrybucyjnej znakomicie wpisuje się w strategię rozwoju Grupy R.Power, pozwalając nam wzmocnić naszą obecność za granicą oraz lepiej wykorzystać dostęp do kapitału i pozycję zakupową – dodaje.

Grupa R.Power już wcześniej rozwijała obszar dystrybucyjny. Po zakończeniu transakcji, działalność dystrybucyjna R.Power ma być skoncentrowana w Menlo Electric.

R.Power deklaruje, że po przejęciu Menlo Electric będzie kupował w skali roku moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW.


Dzięki dołączeniu do Grupy R.Power Menlo Electric ma poszerzyć portfolio produktowe i przyspieszyć rozwój na najatrakcyjniejszych rynkach europejskich.

– Menlo Electric wnosi do Grupy R.Power rozwiniętą działalność dystrybucyjną. Planujemy zakończyć rok przychodami na poziomie około 300 mln PLN. Realizujemy sprzedaż do 10 państw Unii Europejskiej, od Holandii po Estonię i od Polski po Bułgarię. Zbudowaliśmy też silne relacje z wiodącymi dostawcami modułów, falowników i systemów montażowych, takimi jak Jinko, Risen, SolarEdge, Sungrow, FoxESS czy BAKS – komentuje Marta Walendzewicz, członek zarządu Menlo Electric.

REKLAMA

Dotychczas Menlo Electric było częścią grupy Edison Energia – jednej z największych krajowych firm z krajowego rynku fotowoltaicznego, która ma na koncie wykonanie ponad 20 tys. instalacji fotowoltaicznych, a która ma się teraz stać częścią grupy Polenergia.

Zgodnie z treścią zawartej umowy przedwstępnej zakup 100 proc. udziałów Edison Energia będzie kosztować Polenergię 76,5 mln zł, przy czym finalna kwota będzie zależeć od korekt związanych z procedurami zamknięcia rachunków. Ostatecznie wartość transakcji nie będzie jednak mogła przekroczyć kwoty 86 mln zł.

Finalizacja przejęcia Edison Energia przez Polenergię jest uwarunkowana uzyskaniem zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Przejęcie projektów farm PV

Przejęcie Menlo Electric to nie jedyna transakcja między R.Power i Edison Energia. Deweloper poinformował w dzisiejszym raporcie giełdowym o zakupie od Edisona 100 proc. udziałów w pięciu spółkach celowych, które realizują projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MW.

Te projekty posiadają gwarancje sprzedaży energii dzięki wygranej w aukcji z listopada 2018 roku, a także mają zabezpieczone finansowanie w formule project finance od Banku Pekao.

W obu przypadkach R.Power nie ujawnił wartości transakcji przeprowadzonych z Edison Energia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.