Koncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce

Koncesja dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce
ZE PAK

Poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał koncesję dla największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce. Jak dotąd w tym roku URE wydał koncesje dla instalacji PV o łącznej mocy około 740 MW.

Koncesja na produkcję energii, którą w środę wydał oddział Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu, dotycz zbudowanej w wielkopolskiej gminie Brudzew elektrowni fotowoltaicznej o mocy 70 MW.

Inwestycja została zrealizowana przez grupę energetyczną ZE PAK na około 100 hektarach zrekultywowanych terenów, które wcześniej eksploatowała kopalnia węgla brunatnego Adamów.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy. Do budowy elektrowni fotowoltaicznej wykorzystano także 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA.

 

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie rocznie ma produkować około 68 GWh energii elektrycznej. Jednym z odbiorców prądu będzie grupa Polsat Plus.

Umowa na sprzedaż energii będzie obowiązywać przez 15 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. Kontrakt przewiduje zakup przez spółkę Polkomtel Sp. z o.o. całości wolumenu energii wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną w Brudzewie.

W tym roku Urząd Regulacji Energetyki wydał już 280 koncesji na wytwarzanie energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 740 MW.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie w ubiegłym miesiącu, koncesja na wytwarzanie energii jest obecnie potrzebna w przypadku elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy wynoszącej co najmniej 1 MW. Wcześniej wymóg koncesji dotyczył źródeł PV o mocy ponad 0,5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.