Senacka komisja przeciwko nowym zasadom rozliczeń prosumentów

Senacka komisja przeciwko nowym zasadom rozliczeń prosumentów
Senat RP

Rozpatrujący nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii senatorowie z komisji do spraw klimatu wczoraj zagłosowali za odrzuceniem przepisów uchwalonych przez Sejm. Przegłosowano jednocześnie wprowadzenie do porządku obrad Senatu nowego projektu ustawy regulującej rozliczenia prosumentów, który został zgłoszony przez Koalicję Obywatelską.

Przedwczoraj prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii mającą zmienić zasady rozliczeń prosumentów w Senacie rozpoczęło posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska.

Członkowie tych komisji opowiedzieli się – przy braku głosów przeciw – za przyjęciem rozwiązań zawartych w nowelizacji ustawy o OZE, którą w ubiegłym miesiącu uchwalił Sejm, a która zakłada wprowadzenie nowych zasad rozliczeń prosumentów w formie sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek energii po średniej cenie z rynku hurtowego. Ten system ma objąć prosumentów, którzy zgłoszą przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r.  Osoby, które zgłoszą przyłączenie wcześniej, będą nadal mogły korzystać, w okresie do 15 lat, z dotychczasowego systemu opustów.

REKLAMA

Senackie komisje w środę przyjęły jednocześnie poprawkę zakładającą wydłużenie okresu wejścia do systemu opustów dla instalacji dofinansowanych z funduszy unijnych w ramach tzw. projektów parasolowych.

Ta poprawka zakłada, że osoby, które podpiszą umowę o unijną dotację na domową fotowoltaikę do końca pierwszego kwartału 2022 r., mają otrzymać czas do końca 2023 r. na zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji i wówczas nadal będą mogły rozliczać się w systemie opustów.

Wczoraj nowelizacją ustawy o OZE dotyczącą zasad rozliczania prosumentów zajęła się natomiast senacka Komisja ds. Klimatu i tutaj wynik głosowania był odmienny.

Senatorowie wchodzący w skład tej komisji zagłosowali w większości za odrzuceniem nowelizacji ustawy o OZE uchwalonej w Sejmie.

Jednocześnie przewodniczący Komisji ds Klimatu, senator Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski, zgłosił wniosek o uruchomienie procedowania w Senacie projektu zawierającego alternatywne zasady rozliczeń prosumentów, zgłoszonego przez KO. Członkowie komisji w większości poparli ten wniosek. 


REKLAMA

Kluczowe dla dalszych losów nowych zasad rozliczeń prosumentów powinno być posiedzenie Senatu zaplanowane na przyszły tydzień. Jeśli większość senatorów podczas posiedzenia plenarnego opowie się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o OZE uchwalonej w ubiegłym miesiącu przez posłów – lub zgłosi do niego poprawki – wówczas uchwałami Senatu w tej sprawie zajmie się Sejm.

Aby odrzucić senackie poprawki, w Sejmie potrzebna będzie bezwzględna większość głosów posłów.

Wcześniej za uchwaleniem ustawy wprowadzającej nowe zasady rozliczeń prosumentów w Sejmie zagłosowało 222 posłów PiS, jeden poseł Kukiz15 (Stanisław Żuk) oraz dwóch posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza).

Przeciwko ustawie zagłosowało 212 posłów opozycji. Gdyby na posiedzeniu pojawiła się większa liczba posłów z klubów, które głosowały przeciwko ustawie (zabrakło m.in. 7 posłów KO), wówczas ustawa mogła zostać odrzucona.

Projekt Koalicji Obywatelskiej

Projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródeł energii zgłoszony przez Koalicję Obywatelską, którym w przyszłym tygodniu ma zająć się Senat, zakłada pozostawienie systemu opustów dla nowych prosumentów – w części dotyczącej składnika energii. Jednocześnie KO chce wprowadzić w części rachunków za energię dotyczącej dystrybucji 30-procentowy rabat, ale mogliby z niego korzystać tylko prosumenci posiadający domowe magazyny energii.

W projekcie ustawy zgłoszonym przez KO ma ponadto pojawić się zapis, który umożliwiłby produkcję energii odnawialnej bez konieczności zakładania działalności gospodarczej w instalacjach o mocy do 100 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.