Photon Energy uplasował obligacje za 50 mln euro

Photon Energy uplasował obligacje za 50 mln euro
Photon Energy

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy uruchomił nowe źródło finansowania inwestycji, z powodzeniem plasując swoje pierwsze zielone obligacje.

Grupa Photon Energy uplasowała pierwsze zielone obligacje o kuponie 6,50 proc. w skali roku w maksymalnej kwocie 50 mln euro.

Jak podkreśliła spółka, duży popyt na emisję obligacji zgłosili dotychczasowi obligatariusze spółki, którzy zapisali się na walory warte 21,281 mln euro w ofercie wymiany istniejących obligacji 2017/22 denominowanych w euro, zmniejszając kwotę tej serii pozostającą do wykupu do 23,719 mln euro.

REKLAMA

Na zielone obligacje spółki zapisało się również wielu nowych, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych inwestorów z całej Europy, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Obligacje o terminie zapadalności w 2027 r. i oprocentowaniu 6,50 proc. w skali roku, płatnym kwartalnie, których zgodność z Zasadami Zielonych Obligacji ICMA została potwierdzona przez agencję imug | rating, będą przedmiotem obrotu na Otwartym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych we Frankfurcie od jutra.

REKLAMA

Spółka zamierza wykorzystać wpływy z emisji obligacji na finansowanie lub refinansowanie nowych i istniejących aktywów, a także instrumentów finansowych, które zostały wykorzystane do sfinansowania takich projektów lub aktywów, zgodnie z zasadami zielonego finansowania.

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ostatnim kwartale wyraźnie zwiększył przychody w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, o 13,8 proc., jednak nie przełożyło się to na wypracowanie zysku.

W trzecim kwartale 2021 roku Photon Energy wypracował 10,2 mln euro przychodów. Wynik EBITDA wyniósł 4,433 mln euro i wzrósł rok do roku o 13,4 proc. Jednak w minionym kwartale Photon po raz kolejny odnotował stratę netto. Wyniosła ona -1,435 mln EUR wobec straty na poziomie -834 tys. EUR we wcześniejszym kwartale oraz -3,131 mln EUR w pierwszym kwartale br.

Łącznie w trzech kwartałach 2021 r. przychody Photon Energy wzrosły o 6,3 proc. do 24,625 mln EUR, podczas gdy EBITDA i EBIT spadły odpowiednio do 8,554 mln EUR (-9,6 proc. r/r) i -0,091 mln EUR (-103,3 proc. r/r). W tym czasie spółka odnotowała stratę netto w wysokości -5,442 mln EUR w porównaniu ze stratą -4,432 mln EUR w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r.

Photon Energy działa na rynku fotowoltaicznym od 2008 roku. Firma wywodząca się z Czech, a obecnie mająca siedzibę w Holandii do tej pory zbudowała i oddała do użytku elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 110 MWp, z czego 89,3 MWp należy do jej portfela własnego. Obecnie spółka opracowuje projekty zakładające osiągnięcie mocy ponad 890 MWp w Australii, Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. Dodatkowo jednostka O&M Photon Energy zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji PV o łącznej mocy ponad 300 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.