Branża magazynów i operatorzy w Holandii chcą zakończenia net-meteringu

Branża magazynów i operatorzy w Holandii chcą zakończenia net-meteringu
Netbeneer Nederland

Holenderskie stowarzyszenie branży magazynów energii Energy Storage NL oraz organizacja reprezentująca operatorów Netbeneer Nederland podkreślają rosnące wyzwania dla sieci elektroenergetycznych, które wynikają ze wzrostu zainstalowanych mocy w fotowoltaice. Odpowiedzią ma być wyjście ze stosowanego w Holandii net-meteringu i wprowadzenie dopłat do inwestycji w domowe magazyny energii.

Polska i Holandia to ostatnio ścisła czołówka europejskich państw pod względem inwestycji w fotowoltaikę. W Holandii łączna moc elektrowni PV pod koniec ubiegłego roku przekroczyła poziom 10 GW. W Polsce mamy obecnie 6 GW, ale ostatnio oba rynki rozwijały się w podobnym tempie.

Wyłącznie w ubiegłym roku w Holandii zainstalowano 2,93 GW nowych mocy w fotowoltaice i był to wynik lepszy od osiągniętego w 2019 roku (2,57 GW) oraz w roku 2018 (1,69 GW).

REKLAMA

Z całkowitej mocy 2,93 GW fotowoltaiki zainstalowanej w ubiegłym roku w Holandii 1,09 GW stanowiły instalacje domowe. Rok wcześniej w tym kraju powstały domowe instalacje PV o mocy 0,87 GW.

W ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne w Holandii wprowadziły do sieci 7,92 TWh energii elektrycznej, co stanowiło już około 6,6 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię.

Oba kraje ostatnio łączy także inny aspekt związany z fotowoltaiką. Podobnie jak w Polsce, w Holandii prowadzona jest debata na temat zasadności odejścia od systemu net-meteringu, z którego mogą korzystać najmniejsi producenci energii słonecznej. W Holandii do zrzeszonych w Netbeneer Nederland operatorów sieci opowiadających się za zakończeniem net-meteringu dołączyło lokalne stowarzyszenie branży magazynów energii Energy Storage NL.

Energy Storage NL oraz Netbeneer Nederland uzasadniają konieczność zakończenia net-meteringu, czyli systemu pozwalającego holenderskim prosumentom redukować swoje rachunki za energię dzięki wprowadzaniu do sieci nadwyżek niewykorzystanej energii, faktem, że szybko rosnąca liczba instalacji fotowoltaicznych zaczyna generować problemy z zarządzaniem siecią.

– Liczba problemów w sieci niskiego napięcia w najbliższych latach powinna mocno wzrosnąć. Już teraz widzimy, że w lokalizacjach, w których sieć nie jest do tego przystosowana, pojawiają się problemy, gdy w słoneczne dni trafiają do niej duże ilości energii. Wówczas falowniki u odbiorców automatycznie się wyłączają ze względów bezpieczeństwa – czytamy w komunikacie Energy Storage NL i Netbeneer Nederland.

REKLAMA

Obie organizacje wskazują, że rozwiązaniem tego problemu mogą być magazyny energii, jednak ich zdaniem obecny system wsparcia holenderskich prosumentów w formie net-meteringu nie zachęca do podejmowania takich inwestycji. Efektem jest dużo wolniejszy wzrost liczby tego rodzaju urządzeń niż obserwowany choćby w Niemczech czy Belgii.

Dlatego zdaniem Energy Storage NL i Netbeneer Nederland należy odejść od net-meteringu, jednocześnie wprowadzając system dopłat do zakupu magazynów energii, który sprawi, że tego rodzaju inwestycje staną się atrakcyjne finansowo.

Energy Storage NL postuluje wprowadzenie dopłaty, która pokryje 30 proc. kosztu instalacji magazynu energii. W ten sposób, według stowarzyszenia, tego rodzaju inwestycja stanie się opłacalna dla odbiorców energii już w roku 2023.

Bez systemu dopłat inwestycje w domowe magazyny energii staną się opłacalne w Holandii, według szacunków Energy Storage NL, dopiero w roku 2028.

Kluczowym wskaźnikiem przy ocenie opłacalności inwestycji w domowy magazyn energii jest – oprócz ceny zakupu i instalacji urządzenia – koszt energii pobieranej z sieci. Im jest wyższy, tym więcej oszczędzamy, magazynując wytworzoną przez siebie energię.

Tymczasem okazuje się, że cena energii dla gospodarstwa domowego w Holandii jest niższa niż w Polsce. W drugim kwartale 2021 roku przeciętna cena, wliczając wszystkie opłaty i podatki, wynosiła w Holandii 14,51 eurocenta/kWh wobec średniej ceny 16,52 eurocenta/kWh w Polsce.

Dla porównania Niemcy i Belgia, o których czytamy w komunikacie Energy Storage NL i Netbeneer Nederland, miały średnie ceny energii dla gospodarstw domowych na poziomie odpowiednio 30,58 eurocentów oraz 29,74 eurocentów/kWh. Tak wysokie ceny wyraźnie zwiększają opłacalność działalności polegającej na produkcji własnej energii i przechowania jej w celu podniesienia poziomu autokonsumpcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.