Stilo Energy zbuduje elektrownię PV za 2,7 mln zł

Stilo Energy zbuduje elektrownię PV za 2,7 mln zł
Stilo Energy

Stilo Energy S.A., firma działająca do tej pory głównie na rynku dachowej fotowoltaiki, poinformował o zawarciu z klientem biznesowym umowy na realizację farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MWp. Kontrakt wpisuje się w zmianę strategii firmy z Trójmiasta, której w poprawie wyników finansowych ma pomóc większe zaangażowanie w budowę większych instalacji PV dla klientów z segmentu B2B.

Stilo nie podaje nazwy firmy, dla której zbuduje elektrownię fotowoltaiczną, informując jedynie, że zamawiającym jest jeden z największych europejskich producentów materiałów dedykowanych segmentowi upraw florystycznych i botanicznych.

Inwestycja realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Realizacja farmy fotowoltaicznej ma potrwać około 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Stilo Energy udzieli także 12-letniej gwarancji produktowej na zrealizowaną instalację.

REKLAMA

Przewidywana łączna powierzchnia zainstalowanych modułów fotowoltaicznych wyniesie 1,4 ha.

Kontrakt, o którym informuje Stilo Energy, wpisuje się w nowy kierunek, który chce obrać zarząd spółki, aby bardziej zaangażować się w obsługę klientów biznesowych. Ma to pomóc firmie z Trójmiasta w osiągnięciu rentowności.


W trzecim kwartale 2021 roku przychody Stilo Energy wyniosły 38,1 mln zł wobec 33,7 mln zł przed rokiem, natomiast łącznie w pierwszych trzech kwartałach tego roku skumulowana sprzedaż wyniosła 76,7 mln zł i była niższa od sprzedaży wypracowanej w analogicznym okresie zeszłego roku (88,5 mln zł).

REKLAMA

W trzecim kwartale Stilo Energy odnotowało jednak stratę w ujęciu netto, która wyniosła -871 tys. PLN. Łącznie w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku strata Stilo urosła do -7,8 mln PLN, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku spółka była jeszcze na plusie, notując zysk netto rzędu 185 tys. zł.

Jak informowała spółka, czynnikami, które najbardziej wpłynęły na jej wyniki w ostatnim kwartale, było szybkie wyczerpanie puli dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 3.0, a także utrzymująca się w branży niepewność co do ostatecznego kształtu zmian prawnych w zakresie wprowadzenia nowego systemu rozliczeń prosumentów net billingu.

Jarosław Król, prezes zarządu Stilo Energy S.A., podkreśla, że pozyskanie kontraktu na realizację elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MWp jest potwierdzeniem rozpoczęcia stopniowego zwiększania udziału Stilo Energy w rynku fotowoltaiki dla klientów B2B.

– Zakres tego konkretnego zlecenia jest nie tylko ciekawy, ale także pomoże nam zbudować dodatkową przewagę rynkową. Bowiem, oprócz tradycyjnych prac projektowych, montażowych czy tych związanych z uruchomieniem instalacji oraz przeszkoleniem personelu, w naszych rękach będą również czynności formalne związane z uzyskaniem stosownych zgód i pozwoleń urzędowych.  Dodatkowo, w ciągu kolejnych 12 lat Stilo Energy będzie realizować roczne przeglądy serwisowe wykonanej instalacji. Choć jest to nasz pierwszy projekt tego typu, widzę w jego realizacji istotny potencjał, który z pewnością wpłynie na dalszy rozwój spółki, szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej – mówi Jarosław Król.

Spółka niedawno poinformowała także o zamiarze przeprowadzenia nowej emisji akcji z zachowaniem prawa poboru o wartości co najmniej 2 mln zł. Przewidywana cena emisyjna akcji ma być równa ich wartości nominalnej, a środki w ten sposób pozyskane mają wesprzeć dalszą rozbudowę oferty produktowej spółki.

– Pierwsze dwa kwartały 2021 roku były okresem trudnym dla branży, odbiło się to wyraźnie na osiągniętych w tym czasie wynikach finansowych. Dodatkowo spółka ponosiła znaczące koszty m.in. marketingu, które miały wpłynąć na jej rozwój organiczny, co niestety nie miało się szansy dokonać m.in. ze względu na niesprzyjające branży zmiany w otoczeniu regulacyjnym. Dzisiaj stopniowo wychodzimy z tej sytuacji, jednakże widzimy potrzebę przyspieszenia tempa rozwoju spółki. Główni akcjonariusze wstępnie potwierdzili udział w nowej emisji, dlatego zdecydowaliśmy się na ofertę z zachowaniem prawa poboru. Oczywiście ostateczne decyzje w tym zakresie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy, które planujemy w najbliższym czasie zwołać – mówi Jarosław Król.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.