Minister klimatu zapowiada 10 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej i PV

Minister klimatu zapowiada 10 GW nowych mocy w energetyce wiatrowej i PV
Anna Moskwa

Nowa minister klimatu Anna Moskwa zapewniła podczas konferencji Central European Energy Conference 2021, że kierowany przez nią resort będzie wdrażał regulacje ułatwiające inwestycje w energetykę odnawialną. Zapowiedziała także opracowanie przepisów znoszących bariery w rozwoju technologii wodorowych.

Jak podkreśliła podczas Central European Energy Conference 2021 minister Anna Moskwa, dekarbonizacja polskiej gospodarki jest jednym z kluczowych kierunków Krajowego Planu Odbudowy i Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.

– Planujemy zreformować istniejące ramy regulacyjne i zwiększyć możliwości inwestycyjne związane z wdrażaniem OZE. W tym zakresie wprowadzone zostaną nowe, uproszczone i przyjazne dla inwestorów ramy regulacyjne dotyczące offshore oraz rozwoju energetyki rozproszonej, w tym prosumentów – zapewniła Anna Moskwa.

REKLAMA

Minister klimatu i środowiska poinformowała, że kierowany przez nią resort chce doprowadzić do zwiększenia do połowy 2026 roku mocy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych do 23,5 GW.

Obecnie moc zainstalowanych w Polsce farm wiatrowych wynosi około 7 GW, natomiast moc elektrowni fotowoltaicznych powinna obecnie sięgać około 6,5 GW.

Oznacza to, że zgodnie z celem wskazanym przez Annę Moskwę, w perspektywie najbliższych pięciu lat zainstalowana moc w obu technologiach wytwarzania energii odnawialnej powinna wzrosnąć o około 10 GW.

REKLAMA

Minister Moskwa zapewniła ponadto, że Polska przywiązuje wagę do technologii związanych z wodorem.

– Aby rozwijać innowacyjne technologie, planujemy przygotowanie pakietu legislacyjnego ukierunkowanego na wodór, który zniesie bariery utrudniające rozwój krajowego rynku wodoru – zapewniła szefowa Ministerstwa Klimatu.

Jak wyjaśniła minister klimatu i środowiska, środki z KPO obejmą finansowanie w szczególności poprawy jakości powietrza w Polsce, wspieranie transformacji firm w kierunku zielonej gospodarki oraz transformacji miast i ich obszarów funkcjonalnych.

Minister Moskwa zapowiedziała także rozszerzenie wsparcia finansowego w ramach programu Czyste Powietrze, aby zwiększyć tempo termomodernizacji i zastępowania nieefektywnych źródeł ogrzewania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.