Największe zamówienie na cienkowarstwowe panele PV

Największe zamówienie na cienkowarstwowe panele PV
First Solar

Amerykański producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych First Solar zdobył największe zamówienie w swojej historii. Złożył je deweloper elektrowni fotowoltaicznych należący do grupy paliwowej BP.

First Solar produkuje moduły fotowoltaiczne, których ogniwa bazują na warstwie tellurku kadmu.

Amerykanie mają w swojej ofercie panele fotowoltaiczne serii 4, których moc sięga 122,5 Wp przy sprawności wynoszącej do 17 proc. Rozmiary tych modułów wynoszą 1200 x 600 mm, a ich waga to 12 kg.

REKLAMA

Amerykański producent oferuje również moduły serii 6. W tym przypadku moduły mają do 460 Wp jednostkowej mocy, a ich sprawność sięga 18,3 proc. Długość i szerokość tych modułów to 2024 x 1245 mm, a ich waga wynosi 34,9 kg.

Na swoje moduły First Solar zapewnia gwarancję produktową na 10 lat, a spadek początkowej sprawności ma wynosić najwyżej 2 proc. po pierwszym roku oraz 0,5 proc. rocznie do 25. roku użytkowania, przy czym niższą degradacją na poziomie 0,3 proc. mają charakteryzować się moduły serii 6. 

First Solar do tej pory sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 17 GW. Teraz Amerykanie pochwalili się największym kontraktem w swojej historii i jednym z największych w historii globalnego rynku PV.


Amerykański producent podpisał kontrakt z należącym do grupy paliwowej BP deweloperem elektrowni fotowoltaicznych Lightsource, dla którego w latach 2023-2025 ma dostarczyć moduły o łącznej mocy aż 4,4 GW z opcją domówienia modułów o mocy 1 GW.

Wiadomo, że moduły o mocy 4,3 GW Lightsource zastosuje w swoich projektach realizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych: w Arkansas, Kentucky, Ohio, Pensylwanii i Teksasie.

REKLAMA

Ponadto moduły o mocy 1,1 GW mają zostać wykorzystane w inwestycjach realizowanych bezpośrednio przez BP, w których Lightsource ma pełnić rolę generalnego wykonawcy.

To jednak tylko część portfela inwestycji fotowoltaicznych, które w USA posiadają Lightsource i BP. Pierwsza z tych firm realizuje tam projekty, których moc sięga 10 GW, a druga rozwija projekty o mocy 9 GW.

Deweloper wywodzący się z Wielkiej Brytanii ostatnio wyznaczył cel budowy portfela farm fotowoltaicznych o mocy 25 GW do roku 2025.

Od momentu nawiązania współpracy z BP, co nastąpiło w 2017 roku, globalny portfel projektów Lightsource urósł do ponad 20 GW. W tym projekty o mocy 0,75 GW są rozwijane w Polsce.

First Solar i Lightsource podpisali również list intencyjny dotyczący zakupów energii z farm fotowoltaicznych, które Lightsource zbuduje w Ohio. W tym stanie mieści się największa fabryka amerykańskiego producenta, która do roku 2023 ma osiągnąć zdolność rocznej produkcji modułów o mocy 6 GW. Jak zapewnia First Solar, będzie to wówczas największa, w pełni zintegrowana fabryka modułów PV poza Chinami.

Działalność produkcyjna First Solar nie ogranicza się tylko do USA. Amerykański producent posiada zakłady w Malezji i Wietnamie, a ostatnio ogłosił plan uruchomienia fabryki modułów o rocznych zdolnościach produkcyjnych 3,3 GW, która ma zostać uruchomiona za dwa lata w Indiach.

Wówczas globalne zdolności produkcyjne First Solar mają ulec podwojeniu do poziomu 16 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.