Prosumenci w Rumunii dostaną nawet 23 tys. zł dotacji

Prosumenci w Rumunii dostaną nawet 23 tys. zł dotacji
Guvernul Romaniei

W grudniu zostanie uruchomiona nowa edycja programu dopłat do domowej fotowoltaiki w Rumunii. Obywatele tego kraju będą mogli pozyskać na ten cel nawet 20 tys. RON, czyli około 19 tys. zł. Jeszcze wyższe dotacje mogą otrzymać prosumenci, których domy nie są podłączone do publicznej sieci. 

W ramach realizowanego przez rumuński rząd programu Casa Verde Fotovoltaice o dopłaty do instalacji paneli fotowoltaicznych mogą występować osoby fizyczne. W przyszłym miesiącu program zostanie wznowiony po jego zawieszeniu w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości w wydatkowaniu środków.  

W nowej edycji programu do podziału będzie budżet wynoszący 280 mln RON, czyli około 264 mln PLN. To niewykorzystane środki, które pozostały z poprzedniej edycji programu realizowanej w 2019 roku, której budżet wyniósł 537 mln RON (508 mln PLN).

REKLAMA

Mimo dużego zainteresowania tamtym programem i złożenia wniosków o wartości przekraczającej całkowitą alokację, wiele z aplikacji pozostało nierozpatrzonych i teraz rząd w Bukareszcie chce zagospodarować pozostałą sumę.

W najnowszej edycji programu Casa Verde Fotovoltaice prosumenci, których domy są podłączone do publicznej sieci energetycznej, będą mogli pozyskać dotacje w wysokości do 20 tys. RON (19 tys. PLN), natomiast właściciele domów niemających połączenia z siecią dystrybucyjną mogą otrzymać na fotowoltaikę dotację w wysokości nawet 25 tys. RON (23,6 tys. PLN).

Maksymalny poziom dotacji może stanowić nawet 90 proc. kosztów montażu domowej fotowoltaiki.

REKLAMA

Dofinansowaniem może zostać objęta inwestycja w zakup i montaż systemu fotowoltaicznego o mocy wynoszącej co najmniej 3 kW wraz z podatkiem VAT.

Prosumenci w Rumunii posiadający instalacje fotowoltaiczne o mocy do 100 kW mogą korzystać z systemu rozliczeń nadwyżek energii wprowadzonej do sieci, który zakłada ich sprzedaż po cenie ustalonej przez regulatora rynku energii ANRE, przy czym ustalona przez niego stawka może różnić się w zależności od operatora sieci dystrybucyjnej.

Na koniec ubiegłego roku moc PV w Rumunii wynosiła około 1,4 GW i została osiągnięta głównie dzięki inwestycjom zrealizowanym w latach 2013-14 w ramach stosowanego wówczas korzystnego systemu dopłat.

Wkrótce jednak Rumunia ma się znowu otworzyć szerzej na fotowoltaikę również dzięki systemowi wsparcia dla inwestycji w większe elektrownie fotowoltaiczne. Planowane jest wdrożenie od przyszłego roku aukcji, w których inwestorzy będą mogli sprzedawać energię w ramach kontraktów różnicowych.

Bukareszt zakłada zwiększenie zainstalowanego potencjału PV w latach 2020-30 o 3,7 GW.

Między innymi dzięki inwestycjom w fotowoltaikę Rumunia chce zwiększyć udział zielonej energii w krajowym zużyciu energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie do 30,7 proc. do roku 2030 w stosunku do obecnego poziomu ok. 24 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.