Columbus chce produkować wodór z energii z fotowoltaiki

Columbus chce produkować wodór z energii z fotowoltaiki
Świętokrzyski Klaster Wodorowy

Columbus Energy został partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego. Celem klastra jest zastąpienie użytkowania paliw kopalnych przez lokalne firmy wodorem wytwarzanym z zeroemisyjnych źródeł energii w tym z farm fotowoltaicznych, które ma wybudować Columbus Energy.

Columbus Energy rozszerza zakres swoich działań o udział w projekcie związanym z zielonym wodorem. Firma została partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, zainicjowanego przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych (ŚKSM).

Członkowie klastra, wśród których znajdują się przedsiębiorcy wyspecjalizowani w różnych obszarach energetyki lub inżynierii, instytucje naukowe, a także władze wojewódzkie i samorządowe, mają dążyć do stworzenia do 2030 r. zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz wykorzystywania elektrolizerów o mocy 250 MW do produkcji wodoru, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru.

REKLAMA

Wodór ma być wykorzystywany do napędu ciężarówek i urządzeń technologicznych w ŚKSM, transportu ciężkiego na terenie województwa świętokrzyskiego, a także transportu publicznego w miastach regionu. Dzięki temu emisja CO2 zostanie zredukowana o ok. 40 tys. ton rocznie. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.

REKLAMA

Projekt jest śmiały i będzie wymagający pod względem technologicznym, organizacyjnym oraz ekonomicznym. Aby taka idea mogła się urzeczywistnić, grupa podmiotów podjęła wspólny wysiłek sprostania potrzebom ŚKSM, gmin i firm z województwa świętokrzyskiego. Columbus jako firma usługowo-technologiczna z obszaru nowoczesnej energetyki chce przyczynić się do realizacji tak ambitnego projektu, wykorzystując swoje doświadczenie na polu inwestycji OZE, szeroko pojętego magazynowania energii oraz wdrażania i świadczenia specjalistycznych usług okołoenergetycznych – komentuje Damian Różycki, dyrektor ds. rozwoju Columbus Energy S.A.

Podpisanie deklaracji o powołaniu klastra odbyło się w kopalni Jaźwica w świętokrzyskiej gminie Chęciny z udziałem przedstawicieli władz centralnych, władz samorządowych województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce, gmin Chęciny, Morawicy, Łagowa, Daleszyc i Miedzianej Góry, a także przedstawicieli prywatnych przedsiębiorstw chcących uczestniczyć w projekcie.

– W ramach Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Bracia Łaszczyńskich zielona energia wykorzystywana do produkcji wodoru w procesie elektrolizy pochodzić będzie z planowanych farm fotowoltaicznych. Cieszymy się, że w powołanym klastrze mamy firmę Columbus Energy, która jest nie tylko jednym z kluczowych graczy na rynku energii pozyskiwanej ze słońca, ale również pionierem w zakresie nowych technologii w sektorze zielonej transformacji – komentuje Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju i marketingu Świętokrzyskich Kopalni i Surowców Mineralnych.

Partnerstwo w świetokrzyskim klastrze to nie pierwsze działanie Columbusa w obszarze zielonego wodoru. Od ubiegłego roku firma jest członkiem powołanego przez Komisję Europejską sojuszu na rzecz czystego wodoru European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A). Celem tej inicjatywy jest wdrażanie i rozwój odnawialnych, niskoemisyjnych technologii wodorowych, związanych z jego produkcją i wykorzystaniem ich w wielu sektorach gospodarki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.