Ponad 14 GW w projektach fotowoltaicznych w Polsce

Ponad 14 GW w projektach fotowoltaicznych w Polsce
Green Genius

Dzisiaj rozpoczyna się druga w tym roku tura aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Tradycyjnie największym zainteresowaniem powinny cieszyć się aukcje dla energetyki wiatrowej i słonecznej. Najnowsze dane Instytutu Energetyki Odnawialnej pokazują, jaki jest wolumen projektów PV, które mogą zostać zgłoszone do kolejnych aukcji.

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że na kolejne tegoroczne aukcje na zakup energii ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych, które odbędą się 7 i 9 grudnia 2021 r., została do zakontraktowania energia pozwalająca na budowę 600 MW elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW i 200 MW projektów PV o mocy poniżej 1 MW.

IEO zaznacza, że zwycięskie oferty po rozstrzygnięciu aukcji zostaną obcięte o 20 proc. najdroższych ofert. Z drugiej strony, jak ocenia Instytut, oferowane wolumeny nie muszą zostać w pełni wykorzystane np. z powodu braku podaży projektów i wystarczającej liczby ofert aukcyjnych.

REKLAMA

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, obecnie na rynku rozwijanych jest ponad 14 GW projektów fotowoltaicznych, przy czym pozwolenie budowlane mają posiadać projekty o mocy około 5 GW.

Instytut podkreśla, że dynamika wydawanych warunków przyłączenia dla fotowoltaiki znacznie przyspieszyła od 2020 roku.

REKLAMA

W 2019 roku wydano warunki przyłączenia dla projektów o łącznej mocy 1,7 GW, w 2020 roku było to już 4,6 GW, a w tym roku ma to być jeszcze większa moc. Do końca września liczba wydanych warunków przez operatorów systemów dystrybucyjnych w 2021 r. miała wynieść już ponad 6,2 GW.

IEO zauważa przy tym malejący udział projektów fotowoltaicznych o jednostkowych mocach do 1 MW, których rozwój wcześniej wspierał przede wszystkim system aukcyjny. Więcej miejsca dla projektów PV w koszyku aukcyjnym powyżej 1 MW, a także rosnąca konkurencyjność fotowoltaiki na rynku hurtowym energii, sprawiają, że inwestorzy zaczęli rozwijać większe projekty o mocach liczonych nawet w setkach MW.

Jednocześnie IEO wskazuje na bariery, które stają przez inwestorami chcącymi rozwijać nowe projekty farm fotowoltaicznych. To rosnąca ilość odmów wydania warunków przyłączenia, szczególnie w segmencie do 1 MW.

Lepiej sytuacja ma wyglądać w segmencie dużych projektów PV o mocy powyżej 1 MW, dla których według IEO od początku marca do końca września br. wydano warunki przyłączenia o łącznej mocy 2,4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.