Podatek VAT na panele fotowoltaiczne może zostać obniżony

Podatek VAT na panele fotowoltaiczne może zostać obniżony
Longi Solar

Rada Unii Europejskiej zaproponowała dopuszczenie możliwości obniżenia przez kraje Unii Europejskiej podatku VAT na wybrane produkty. Wśród nich są panele fotowoltaiczne. Możliwość zmniejszenia stawki VAT na panele ma jednak zależeć od tego, gdzie zostaną zainstalowane.

Unijni ministrowie finansów działający w ramach Rady Unii Europejskiej przygotowali propozycję zmiany unijnego prawa w zakresie podatku VAT, która ma dać możliwość obniżenia tego podatku na wybrane kategorie produktów i usług.

Wybór tych produktów i usług, którego dokonała Rada UE, ma być związany z aktualnymi priorytetami unijnej strategii gospodarczej, które – jak zaznacza Rada – znacząco zmieniły się od czasu, gdy ustalane były dotychczas obowiązujące zasady opodatkowania podatkiem VAT towarów i usług będących w obrocie na terenie Unii Europejskiej. 

REKLAMA

Zgodnie z propozycją nowelizacji unijnej dyrektywy o podatku VAT (2006/112/WE) państwa członkowskie będą mogły stosować stawkę 5 proc.

REKLAMA

Beneficjentem zmian jeśli chodzi o niższy VAT na nowe produkty i usługi mają być konsumenci i podmioty realizujące interes publiczny. Oznacza to, że zredukowana stawka może dotyczyć paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach domów i obiektów użyteczności publicznej. 

Co istotne, zaproponowane derogacje mają objąć w równym stopniu wszystkie państwa członkowskie, co dotychczas nie było zasadą.

Jednocześnie Rada Unii Europejskiej zdecydowała o wycofaniu preferencji, jeśli chodzi o VAT na paliwa kopalne i inne produkty mające negatywny wpływ na klimat. Zmiany w tym zakresie mają zostać sfinalizowane jednak dopiero do 2030 r.

Nowe propozycje Rady UE zostaną skierowane do Parlamentu Europejskiego do marca 2022 r. Jeśli propozycje zostaną przyjęte przez europarlamentarzystów, wówczas nowe produkty, w tym panele fotowoltaiczne, zostaną dopisane do listy produktów i usług stanowiącej aneks III do unijnej dyrektywy o podatku VAT.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.